avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelasorin

Activitate mihaelasorin

din 2011
buna ziua!sunt mama unui baietel de aproape 10 ani din 2009 am divortat am avut custodia baiatului ,numai ca eu am plecat in afara si am lasat in grija mamei baitul,facind 2 imputerniciri mamei,una pentru a ma apara ea in caz ca fostul ma dadea in judecata,si una in care am scris clar la notar ca plec siea urma sa aiba grija,numai ca acceasta in iunie 2011 ia dat baiatul meu fostului,fara acordul meu,ea cu fostul au fost fara sa ma anunte la tribunal iar in final am acum o hotarire in mina in care spune ca mama mea a declarat impotriva mea,aceasta mintind impreuna cu fostul ca eu nu mam ocupat de baiat,eu trimiteam bani pe fiecare luna si vorbeam ziilnic cu baiatul!intrebarea mea ar fi ?este legal ce au facut ei?si mai mult fostul imi interzice categoric sa imi vizitez baiatul ,am ajuns chiar in fata porti fostului ,el ii interzice si baiatului sa vorbeasca cu mine,il obliga sa stea in casa sau in clasa in timpul orelor!eu am putut vorbi doar o singura data cu baiatul fara sa afle nimeni,nu suntem bine nici eu nici copilul !este legal ce face tatal lui !
Răspuns la discuția COPIL FURAT!!!
admita actiune ca avind ca obiect stabilirea domiciliul minorului formulata de reclamantul(el) in contradictoriu cu parata(eu),stabileste domiciliul munorului,la domiciliul (el). ----Cum se poate una ca asta adica eu in tot timpul asta am avut grije de copil si intro perioada f scurta ,tam nesam vine el ,profitind ca sunt in afara si fara sa ma anunte vine imi ia copilul de la mama ,ma da in judecata fara sa stiu,el pe preioada cind era copilul la mine nu ma ajutat cu nimik,niki la culoare nu la vazut baiatul iar acum e corect !!! eu habar nu am de legile noastre ,dar nu am idee cum sa judecat,nu probe,nu martori ,nu nimik(el a renuntat la copil cind a divortat),si totusi imi spune si mie cineva ce pot face si unde trebuie sa ma duc?ca sa por sa imi iau copilul?
Răspuns la discuția COPIL FURAT!!!
pe mine nu ma intereseaza sa am un program de vizita si doar sa il iau pt ca este al meuuuuuu.LEGAL ESTE LA MINE!!!!! ILEGAL LA EL!!! este violent singura nu am curaj,sa ma duc.........................................................unde:la politie ,procuratura....UNDE TREBUIE SA MA DUC????????????????
Răspuns la discuția COPIL FURAT!!!
si cum si unde trebuie sa ma duc sa imi iau copilul,inainte de o noua judecata,cum?
Răspuns la discuția COPIL FURAT!!!
sincer nimic CLAR SI CONCRET nu am inteles,.............................
Discuție COPIL FURAT!!!
buna ziua ! as vrea si eu sa ma indrumati si pe mine in ce parte sa ma duc legal ca sa pot sa-mi recuperez copilul.Am divortat in urma cu 3 ani si minorul este incredintat mie ,in urma cu un an eu am parasit tara si l-am lasat cu mama mea(lasand o incredintare de la notar precum plec cu contract in afara),dar fostul sot ,tatal copilului a venit si la luat fara consintamintul meu,ba chiar mai mult ma dat in judecata pentru custodia baiatului,in care nu a reusit sa faca nimik ,legea nu a facut nimic doar sa i se schimbe domiciliul,unde scrie si in aceea FARA CONSIMTAMINTUL MEU!cum si unde trebuie sa ma duc sa imi iua copilul de la tatal lui,tinand cont ca el este foarte violent,iar pe cale amiabila nu se mai poate!!!si in tot acest timp eu nu am fost in tara si nu am putut pt ca nu ma lasat sa vorbesc cu baiatul(pot sa il dau in judecata pentru faptul ca mia luat baiatul si nu ma lasat sa iau legatura cu el sub nici o forma)
Eu am divortat si nu mare idee cum sun actele acestea.stiu ca hotarirea trebuie sa o fac definitiva si irevocabila! in ce conditi se poate face si unde? trebuie sa treaca un anumit termen pentru a pune acea stampila ? multumesc!
nu am inteles,scuze!...imi trebuie acordul fostului pentru adoptie si nume sau doar pentru nume??????
in 2009 am divortat,in urma divortului, minorul de 8 ani (acum)mia fost incredintat,acum mam recasatorit legal,se poate ca actualul meu sot sami adopte copilul si sai dea numele lui,aceesta avind si el in urma divortului minori la el,vrem ca baiatul meu sa poarta acelasi nume. cum pot sai schimb numele copilului ???