avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate maryelena

Activitate maryelena

Buna ziua ,vin si eu cu o intrebare am de vanzare un apartament ,si cei care il cumpara prin credit ipotecar vor sa le trimit actele" nu in original" sa le vada brokerita sa le inainteze ptr a da drumul finalizarii imprumutului .E ok sa le dau fara a face un anteprecontract la notar ,.
Multumesc .
Buna ziua ,va rog sa mi spuneti si mie daca mai este obligatoriu ridicarea talonului ptr cei care au optat pensia pe card .Am o mare problema tatal meu fiind dus la un camin de batrani ptr ridicarea talonului de catre mine fiica lui este o problema ,oficianta de la posta avand o imputernicire sa l reprezint peste tot imi spune ca nu este valabila si ca trebuie strict ptr posta ,spunandu i ca eu nu ridic banii decat un act (asta este specificat in imputernicire ca am dreptul sa i ridic orice mandat postal )M,a gandesc cu groaza daca nu pot sa i mai ridic talonul de pensie mov se va bloca pensia.MULTUMESC anticipat ptr raspuns.
Răspuns la discuția casa parintilor
multumesc ptr raspunsuri ,dar am o nelamurire in privinta cotei de mostenire inteleg ca dupa moartea mamei mele eu am 3sferturi si tata doar un sfert din mostenire(casa)adica copilul are mai mult decat parintele supravietuitor.in legatura cu actuala sotie ea cred ca nu ar avea nici un drept la casa dupa moartea tatalui meu ca nu este bun dobandit impreuna cu ea ,decat ce isi cumpara impreuna dupa casatorie respectiv bunuri.astept raspunsuri .MULTUMESC
Răspuns la discuția casa parintilor
multumesc ptr.raspuns casa este data acum35ani mamei de la servici,iar dupa revolutie au cumparat-o.pe procesul verbal de cumparare figureaza doar mama.dar in contract e si tata trecut,sunt uimita cu poate intra in drepturi asa repede cineva care nu acontribuit in niciun fel la munca mamei si a tatalui ,eu cum procedez intai fac singura succesiunea dupa mama si dupa aceea cu actuala sotie dupa tata ea neavand nici un drept la partea ce imi revine dupa mama.MULTUMESC ANTICIPAT PTR RASPUNSURI
va rog mult ajutati-ma.urgent cu un raspuns MAMA a decedat in anul2008.iar tatal meu sa recasatorit acum 2 ani.sunt singura la parinti,as dori sa stiu daca actuala sotie are dreptul la mostenirea casei dupa moartea tatalui meu,mentionez ca nu sa facut succesiunea dupa mama.iar respectiva nu are copii,ar fi posibil s-ai faca o donatie pe casa fara stirea mea .actele casei sunt la mine fara stirea lor.VA MULTUMESC MULT
-