avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate anakis_80

Activitate anakis_80

Discuție Facturare SUA
Buna ziua,

As dori sa stiu cum facturez consultanta in IT de pe o firma din Romania platitoare de TVA catre Statele Unite. Cu sau fara TVA?

Multumesc.
Este vorba de un tablou care a stat ani la rand in podul unei case, lasat de nu se stie cine, tocmai asta incerc sa aflu, precum daca are sau nu vreo valoare.
Nu este vorba de niciun tablou furat, mostenit, cumparat sau de la muzeu, etc.

Nu stiu sa fie niciun proprietar, drept urmare nu exista niciun act de dobandire, cumparare sau orice altceva.

Va asigur ca nu este vorba de niciun tablou de la Tulcea sau cine stie de unde, dobandit prin cai ilegale.
Buna ziua,

M-ar interesa daca exista vreo cale de a afla dreptul de proprietate al unui tablou.
Am descoperit un tablou vechi dar nu stiu exact de cand sau cui ar putea sa-i apartina si aici nu ma refer la autorul operei, ci la eventuala persoana care ar putea avea drept asupa lui.
Nu as vrea sa ajung sa-l valorifice cineva, eventual sa-l vand si sa apara vreun proprietar si sa sustina ca ii apartine sau ca a fost furat de undeva.

Multumesc.
Buna ziua,

As vrea sa ma adresez dvs cu o intrebare in legatura cu platile la CAS.

Momentan nu am un loc de munca, insa am fost angajata la o sociatate pana in data de 12.12.2011. Aceasta societate si-a platit la zi toate contributiile necesare dar dupa aceasta data eu nu am un loc de munca. Prcizez ca am demisionat, nu am fost data in somaj.

As vrea sa-mi platesc eu personal toate contributiile la CAS pentru a beneficia de serviciile medicale, dar nu stiu exact cum se calculeaza si daca se poate plati si retroactiv, daca se percep penalitati, etc.

Multumesc.

Buna ziua,

Societatea noastra are un angajat pe perioada determinata de 3 luni.
Acest angajat doreste demisia inaintea de terminarea perioadei contractuale. In contractul lui de munca este specificat ca in caz de demisie este nevoie de un preaviz de 15 zile lucratoare.
In cazul in care angajatorul nu este de acord cu demisia pe cale amiabia, si angajatul nu doreste sa stea in preaviz 15 zile, care ar fi solutia?
Contractul lui ar expira in 07/02/2012, in cazul acesta clar ca nu mai sunt 15 zile pentru preaviz.
Intrebarea ar fi cum putem actiona, noi ca societate, legal evident, in cazul in care nu ajungem la o intelegere referitor la demisie pe cale amiabila.

Multumesc.
Buna ziua,

Ma adresez dvs. cu o intrebare referitoare la deplasarile in strainatate.

As vrea sa stiu ce acte trebuie sa fie intocmite pentru delegarea unui angajat si ce trebuie sa asigure in mod obligatoriu angajatorul pe perioada aceasta.
Buna ziua,

As avea o intrebare in legatura cu un contract de inchiriere.

S-a inchiriat un spatiu cu destinatia unei sedii de societate pe o perioada de un an, initial. Ei bine, perioada de inchiriere a expirat in 10.01.2012.
Proprietarul ne-a anuntat ulterior acestei date ca nu mai doreste prelungirea contractului pentru ca firma ar avea datorii si nu ar vrea sa fie deranjat de organele statului pentru aceste probleme si sa ne cautam alt spatiu. Intrebarea mea ar fi ce se poate face din punct de vedere legal pentru ca din cate am aflat in 15 zile se poate inregistra alt contract cu vechiul proprietar sau cu unul nou pentru ca perioada de activitate a firmei la acest sediu.
Totodta as vrea sa stiu daca nu ne incadram in aceste 15 zile pentru a cauta un alt sediu si sa inregistram toate actele necesare la autoritatile unde trebuie se poate amenda, sanctiona intr-un fel sau altul societatea?

Multumesc.