avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate marinostroveanu

Activitate marinostroveanu

Discuție panouri solare
stie cineva daca se poate face dosar(adica daca este eligibil ) pentru finantare nerambursabila prin programul "CASA VERDE " pentru panouri solare apa calda menajera , daca locuiesti la bloc ?? Va multumesc !
Răspuns la discuția Restante, penalizari, proces
va multumesc !
Răspuns la discuția Restante, penalizari, proces
as dori sa imi dati un sfat , sunt intr-o situatie inedita pentru mine , fac parte dintr-o asoc. de propr.cu un istoric agitat , unde un admin. a plecat cu o gaura de 4 miliard. lei , dupa care a venit venit altul de a facut si ala o gaura de ceva lei , si tot asa in vreo doi ani s-au perindat vreo 4 administratori de nu stiam ce sa mai facem : sa platim sau nu.Cu frica in sin mai plateam din doua in doua luni ceva bani .Ca sa nu ma mai lungesc , administratorul actual m-a actionat in instanta cu o datorie de vreo 1300 lei dar fara sa ma anunte anterior sau sa afiseze ceva la fisier.Eu acum as dori sa platesc din suma asta cam 75 % , ce se intimpla ? trebuie sa o platesc integral sau ramine la aprecierea lui ca in instanta sa-si retraga acuzatiile, urmind ca eu pe parcurs sa achit datoria?


Actiunea pe care a inaintat-o in instanta este formulata cam asa :"in fapt paratul propr. al apartamentului cu nr.... , nusi-a achitat contravaloarea intretinerii pe perioada feb 2011- septembrie 2011 , in suma de 1300 lei.Prin listele de plata a chelt. comune ce se pun lunar la afisierul scarii <( care nu au fost puse de vreo 3 luni )> ,se aduce la cunostiinta proprietarului asupra restantelor acumulate si a posibilitatii recuperarii acestora pe cale judecatoreasca . Fata de aceasta situatie de fapt ne vedem nevoiti sa introducem prezenta actiune si pentru motivele invocate va rugam sa admiteti si sa obligati piritul la plata sumei de 1300 lei. In drept ne intemeiem actiunea pe dispozitiile C.Civ. si ale Codului de procedura civila.Anexam alaturat inscrisurile doveditoare.