avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate Diore

Activitate Diore

Răspuns la discuția Raport Revisal
Inca o data va multumesc! Citisem, dar cum spuneam fiecare interpreteaza dupa lenea lui.
Răspuns la discuția Raport Revisal
Va multumesc!
Stiam, doar ca incepusem sa am indoieli cand am auzit cu cata convingere sustine contrariul, o alta persoana care, culmea, este expert IRU.
Discuție Raport Revisal
Buna ziua,

Raportul emis din Revisal, pentru angajat, este necesar a fi semnat si stampilat? Daca da, de catre cine?

Va multumesc!
Revin cu urmatoarele detalii:

- Coproprietarii sunt tata si fiica. Fiica locuieste in acest imobil, tatal nu. Iar tatal doreste sa stabileasca domiciliul unei cunostinte comune, aici.
- Prin imobil inteleg un apartament.

Care este articolul de lege din care reiese raspunsul?

Va multumesc pentru ajutor!
Buna ziua,

In cazul in care exista 2 proprietari pe acelasi imobil, este necesar acordul ambilor pentru luarea in spatiu a unei persoane?


Va multumesc!
Răspuns la discuția Fisa Post
Multumesc pentru raspuns,dar.....
Intrebarea era '' In fisa postului, daca se introduc termene, zilele sunt lucratoare sau calendaristice?"
Discuție Fisa Post
Buna seara!

Am o intrebare. Si as dori un raspuns. Dupa mai multe cautari pe google, unde nu m-am lamurit deloc, m-am gandit sa postez aici.

In fisa postului, daca se introduc termene, zilele sunt lucratoare sau calendaristice?

Exemplu: Sa predea in termen de 3 zile calendaristice ale lunii urmatoare......

Daca prima zi este vineri, a doua sambata.... ce face angajatul? vine in weekend sa predea lucrarea? Cui? Portarului?

Multumesc!
Buna seara (dimineata, ziua)!

In perioada in care esti in concediu medical si mergi la firma sa le predai concediul, se poate semna vreun document, respectiv preaviz din partea firmei, cum ca incepand cu data cand se termina acest concediu medical, tu, ca si angajat intri in preaviz?
Stiu ca in aceasta perioada, a concediului medical, contractul de munca se suspenda.
Este legal sa mi se dea preavizul in perioada in care este suspendat contractul? Si sa mai fiu si intrebata daca ii mai iau medical?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Penalizari asociatie proprietari
Cred ca nu s-a inteles.
Nu ma deranjeaza ca s-au aplicat penalizari.
Ma deranjeaza ca s-au aplicat penalizari dupa ce am platit 1400 lei din suma restanta.
Aceasta penalizare este pe lista afisata luna aceasta. La sfarsitul lunii iunie, restanta era de nouasute si ceva.
Sper ca s-a inteles acum.
Nu erau penalizari in luna in care era afisata suma de 2400 la restante.
Penalizarile au fost calculate si afisate dupa ce am platit.

Răspuns la discuția Penalizari asociatie proprietari
Aceasta suma este compusa din valoarea intretinerilor anterioare, plus fond de reparatii.
Din 2400 lei a perceput penalizari doar pentru suma de 1900. A calculat astfel:
1900 *6%=114
Eu asta nu inteleg de ce a perceput penalizari dupa ce platisem si a ramas suma restanta de 1000 lei.
Oricum, se fac multe nereguli aici.
Calculeaza caldura pe numarul elementilor de la calorifere.
Caloriferele mele sunt aceleasi de la constructia blocului. Pentru ca locuiesc la ultimul etaj am un nr de elementi mai mare decat vecinul de la etajul 9. Si cu toate acestea, acum 2 ani am platit caldura mai mult cu 200 lei decat el.
Cand am cerut explicatii si am amenintat cu verificari, am primit o chitanta cu suma perceputa in plus pentru toata perioada.
Ma gandesc, daca era un calcul corect, banii aceia au fost din buzunar?

Multumesc,