Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa Post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa Post

Buna seara!

Am o intrebare. Si as dori un raspuns. Dupa mai multe cautari pe google, unde nu m-am lamurit deloc, m-am gandit sa postez aici.

In fisa postului, daca se introduc termene, zilele sunt lucratoare sau calendaristice?

Exemplu: Sa predea in termen de 3 zile calendaristice ale lunii urmatoare......

Daca prima zi este vineri, a doua sambata.... ce face angajatul? vine in weekend sa predea lucrarea? Cui? Portarului?

Multumesc!
In acest caz, devin aplicabile prevederile Codului Civil.

Art. 2551 - Regulile aplicabile
Durata termenelor, fără deosebire de natura şi izvorul lor, se calculează potrivit regulilor stabilite de prezentul titlu.

Art. 2553- Termenul stabilit pe zile
(1) Când termenul se stabileşte pe zile, nu se ia în calcul prima şi ultima zi a termenului.

(2) Termenul se va împlini la ora 24,00 a ultimei zile.

(3) Cu toate acestea, dacă este vorba de un act ce trebuie îndeplinit într-un loc de muncă, termenul se va împlini la ora la care încetează programul normal de lucru. Dispoziţiile Art. 2556 rămân aplicabile.

Art. 2554 - Prorogarea termenului
Dacă ultima zi a termenului este o zi nelucrătoare, termenul se consideră împlinit la sfârşitul primei zile lucrătoare care îi urmează.
Multumesc pentru raspuns,dar.....
Intrebarea era '' In fisa postului, daca se introduc termene, zilele sunt lucratoare sau calendaristice?"
Sunt zile calendaristice, in cazul mentionat de dvs.