avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate teomari

Activitate teomari

Discuție Locuinta anl
Buna seara!
Sunt casatorita, atat eu , cat si sotul meu avem 33 de ani.Dorim sa depunem dosarul pentru solicitarea unei locuinte sociale ANL la primaria sectorului 3, in Bucuresti avand amandoi serviciul.Momentam stam cu chirie in sectorul 3, insa cu o chirie destul de mare.Eu voi fi titularul cererii ,locul meu de munca este in sectorul 3; eu nu am si nici nu am mai avut vreo propietate , insa sotul meu are in Ploiesti un apartament cu contract de intretinere, neputand sa il vanda fara acordul parintilor lui.Putem solicita primariei sectorului 3 o locuintaANL, stiind ca sotul meu este platitor de impozit pentru imobilul din Ploiesti?
Discuție Pensionare
Buna ziua,
Mama mea este nascuta in 19.10.1957.Lucreaza din 16.06.1976 pana in prezent. Pana in anul 1990 a avut gradul II de munca.
Intrebarea mea este urmatoarea: daca mama mea isi poate depune dosarul de pensie, cand va fi posibil acest lucru, si daca da, va fi pensie anticipata? Multumesc.
Discuție PRIMA CASA
Buna ziua!
Sunt maritata din iunie 2011, iar sotul meu are un apartament pe numele lui in Ploiesti.Incercam sa vindem acest apartament, dar nu am reusit pana acum.Momentan locuim in Bucuresti cu chirie, insa am dori sa ne luam o locuinta a noastra aici.Eu nu sunt proprietara de vreun imobiil.Desi sunt casatorita, as putea sa depun un dosar pentru prima casa in Bucuresti, pe numele meu? Si daca da, trebuie sa am vreo viza de flotant pe o adresa din Bucuresti pentru a obtine o casa in Bucuresti? Daca nu se va putea prin prima casa, ce optiuni avem pentru a ne cumpara o casa noua, care sunt cerintele legale, din punct de vedere financiar? Multumesc.
Răspuns la discuția perioada de preaviz
Da, a semnat un contract de munca si are aceleasi atributii.Multumesc pentru raspuns si pentru gandul bun.O zi buna!
Sotul meu si-a dat demisia de la locul de munca actual,acum 3 saptamani, deoarece si-a gasit in alta parte.Pana la 1 martie 2012 se afla in perioada de preaviz, dupa care va pleca la noul loc de munca.Intrebarea mea este urmatoarea: in perioada de preaviz angajatul mai are obligatia de a sta la servici cele 8 ore lucratoare, sau mai putine? Multumesc.
Tatal meu este nascut in 24.01.1954.S-a angajat in 1972 si are 25 de ani si 6 luni de grupa a II-a de munca.A lucrat pana in 27.09.2010, data la care a intrat in somaj pana la 27.09.2011.Acum nu mai lucreaza.Cand isi poate depune dosarul de pensie ?Va fi pensie anticipata sau de limita de varsta? Multumesc.
Sunt nascuta in 19.10.1957 si sunt in campul muncii din 1976 pana in prezent, de 36 de ani, dintre care 15 ani sunt de grupa a 2-a. Imi pot depune dosarul pentru pensie anticipata si cand anume? Multumesc.