Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi tata la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi tata la pensie?

Tatal meu este nascut in 24.01.1954.S-a angajat in 1972 si are 25 de ani si 6 luni de grupa a II-a de munca.A lucrat pana in 27.09.2010, data la care a intrat in somaj pana la 27.09.2011.Acum nu mai lucreaza.Cand isi poate depune dosarul de pensie ?Va fi pensie anticipata sau de limita de varsta? Multumesc.
teomari, utilizator
1. Pentru un barbat nascut in ianuarie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.

2. Pentru cei peste 25 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 4 luni.

3. Asadar:
- varsta standard redusa de pensionare este 59 de ani si 6 luni;
- stagiul de cotizare este de 38 ani + 6 ani si 4 luni = 44 ani si 6 luni.

4. Poate solicita pensie de limita de varsta la 59 de ani si 6 luni, in iulie 2013.

5. Poate solicita si pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani, asa ca nu se mai pune problema unor astfel de pensii deoarece iese la pensie de limita de varsta mai inainte.