avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate iesi tata la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate iesi tata la pensie?

Tatal meu este nascut in 24.01.1954.S-a angajat in 1972 si are 25 de ani si 6 luni de grupa a II-a de munca.A lucrat pana in 27.09.2010, data la care a intrat in somaj pana la 27.09.2011.Acum nu mai lucreaza.Cand isi poate depune dosarul de pensie ?Va fi pensie anticipata sau de limita de varsta? Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2012
teomari, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:45, 27 Ianuarie 2012
1. Pentru un barbat nascut in ianuarie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 35 de ani.

2. Pentru cei peste 25 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 6 ani si 4 luni.

3. Asadar:
- varsta standard redusa de pensionare este 59 de ani si 6 luni;
- stagiul de cotizare este de 38 ani + 6 ani si 4 luni = 44 ani si 6 luni.

4. Poate solicita pensie de limita de varsta la 59 de ani si 6 luni, in iulie 2013.

5. Poate solicita si pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani, asa ca nu se mai pune problema unor astfel de pensii deoarece iese la pensie de limita de varsta mai inainte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare matachestefan matachestefan Buna seara! Ma numesc Matache Stefan ,am 58 de ani si 6 luni.Am lucrat 41 de ani dintre care 27 de ani si 4 luni in grupa a II-A (100%).As dori sa stiu cand ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala mmarinica mmarinica sunt nascut in 1954, 23 mai, am lucrat 20 ani in conditii deosebite, cand am dreptul la pensionare anticipata si daca sunt penalizat(ce procent) (vezi toată discuția)