avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate emiliocoresi

Activitate emiliocoresi

Va salut cu respect.

Sa inteleg ca s-a modificat legea imediat ce a aparut acesta modalitate de plata,anume prin virament banacar,deschidere unui cont?Inainte semnai un stat si luai banii in mana...
Multumesc pentru parere.
Astept cu interes si alte raspunsuri.
Buna ziua,

Am rugaminte al advs. sa-mi spuneti dac apot primi salariu in numerar(in mana) fara a avea un cont deschis la o banca.
Daca da,care este legea,art. la care pot face referire?

Multumesc.

Catalin
credeam ca eu site serios,se pare ca deja sariti calul..ce limbaj este asta d-na draga,ce suntem in mahala...
Buna ziua.Sunt credite mai vechi,cand nu te intreba nimeni daca ai cu ce plati,arata-i doar buletinul.Nu am aratat niciodata rea vointa,am platit in fiecare luna.E stiut faptul ca in Romania legile sunt strambe,prea mult loc de interpretare,ba mai mult,e chiar o moda,tatii sa intretina si mamica...Sotia mea,inainte de casatorie,avea deja un credit,circa 800RON,cu alte cuvinte,suma din care traim este undeva la 1000 RON pt.3 persoane.O sa caut o alta varianta,legea romana ma face muritor de foame.Multumesc tuturor pentru pareri.Sfat,apelati la lege cand toate celalalte variante s-au epuizat.Catalin
Buna seara,

eu iau net 2100 Ron,am rate aproape 1900,platesc pensia 200 ron...

Cu stima

Catalin
Buna seara,

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

Considerati ca as putea ramane la pensia care o platesc acum(prin posta cu dovada,de aproape 6 ani) daca ma prezint la tribunal cu extrasele de cont,desfasuratorul ratelor de platit, stampilat si semnat de catre banca?

Instanta face un calcul sumar al tuturor obligatiilor care le am si dupa mareset sau nu pensia?

Sunt amenintat ca o sa-mi mareasca pensia daca nu dau mai mult,insa si asa si ne descurcam foarte greu cu banii ce ne raman.

va multumesc.

Catalin
Buna ziua,

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:

1.In cazul cererii d emarire a pensiei alimentare se ia in consideratie ca salariu este grevat de alte datorii,respectiv rate,quantumul acestora fiind foarte aproape de intreg salariu,respectiv undeva in jur de 90% ?

2.La stabilirea sumei,quantumului pensiei se ia in considerare venitul cumulat al sotilor(casatoriti legal),mentionez faptul ca sunt la a 2 casatorie cu 1 copil...

3.In cazul in care instanta decide sa acorde marirea pensiei reclamantei,baza de calcul ramane tot 1/3 din salariu?

4.Care ar fi ordine in care se platesc aceste datorii?Pensie alimentara,rate,cos zilnic,etc...
Practic ,daca ar face asta as muri de foame si eu si sotia,avem foarte multe datorii.

As aprecia foarte mult un raspuns ,o parere.Va multumesc din suflet.

Cu stima

Catalin