avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului in numerar,fara a fi obligat sa am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului in numerar,fara a fi obligat sa am cont la banca

Buna ziua,

Am rugaminte al advs. sa-mi spuneti dac apot primi salariu in numerar(in mana) fara a avea un cont deschis la o banca.
Daca da,care este legea,art. la care pot face referire?

Multumesc.

Catalin
Ultima modificare: Marți, 22 Ianuarie 2013
emiliocoresi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:34, 22 Ianuarie 2013
Art. 166-171 din codul muncii.
depinde cum hotaraste angajatorul. daca angajatorul decide ca plata acestuia se face in cont bancar atunci trebuie sa va conformati si sa va deschideti un cont la o banca si sa aduceti angajatorului extrasul. refuzul dv de a primii salariul in forma pe care o decide angajatorul este inadmisibil iar orice incercare a dumneavoastra de a renunta la acest drept este lovita de nulitate.
codulmuncii a scris:

Art. 166-171 din codul muncii.
depinde cum hotaraste angajatorul. daca angajatorul decide ca plata acestuia se face in cont bancar atunci trebuie sa va conformati si sa va deschideti un cont la o banca si sa aduceti angajatorului extrasul. refuzul dv de a primii salariul in forma pe care o decide angajatorul este inadmisibil iar orice incercare a dumneavoastra de a renunta la acest drept este lovita de nulitate.


Pe ce va bazati cand spuneti " daca angajatorul decide ca plata acestuia se face in cont bancar atunci trebuie sa va conformati si sa va deschideti un cont la o banca si sa aduceti angajatorului extrasul. refuzul dv de a primii salariul in forma pe care o decide angajatorul este inadmisibil iar orice incercare a dumneavoastra de a renunta la acest drept este lovita de nulitate." ?

emiliocoresi

art.166 (2) C.mun. : Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

Prin urmare, angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului.
Daca angajatorul ii propune salariatului ca plata sa se efectueze in cont bancar, cu respectarea dipsozitiilor legale, si salariatul refuza atunci...salariatul se duce si isi ridica drepturile salariale de la caserie.:D:tooth:
Ultima modificare: Marți, 22 Ianuarie 2013
codulmuncii, utilizator
Cred ca confundati textele de lege aplicabile ...

Alte discuții în legătură

Card salariu reliana reliana Buna seara! Angajatorul te poate obliga sa renunti la serviciile bancii unde ai contul pentru salariu? Noua conventie, incheiata intre banca si angajator, se ... (vezi toată discuția)
Salarul pe card panzarumitica panzarumitica La privat, este obligatoriu ca plata salariului sa se facă prin card bancar? Angajatorul meu îmi cere să deschid cont de card motivând că așa este ... (vezi toată discuția)
Obligatie angajat la plata in cont brd Srb Srb Angajatorul poate obliga un angajat care are deja card de salarii/plati la ING sa primeasca salariul pe un alt card gen BRD? Va multumesc (vezi toată discuția)