avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate floridor

Activitate floridor

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! Am absolvit intre 1974-1977 scoala profesionala de 3 ani, timp in care am primit o bursa de 320 lei pe luna. Am diploma de absolvire, si am facut si practica in productie in timpul scolii dar acesti ani nu sunt trecuti in cartea de munca. Vor fi luati in calcul la pensie conform acestei decizii?
Am sunat la 112 deoarece intr-o noapte vecinul a venit beat si a batut cu putere in usa mea adresandu-mi cuvinte jignitoare si cerandu-mi bani pentru factura de apa. pentru ca nu i-am dat drumul la usa a intrat in caminul de apa simi-a taiat conducta de apa distrugandu-mi in acest fel si apometrul. Politistii au venit si mi-au spus ca ei nu-l pot obliga sa deschida apa desi vecinul a continuat sa-mi ceara bani si sa ma agreseze verbal si n fata plitistilor. Am fost sfatuita sa ma duc a doua zi la plitie si sa fac o sesizare si atat. A doua zi a trebuit sa platesc instalatori ca sa-mi refaca legatura la apa si sa-mi reinstaleze apometrul dar dupa 3 saptamani de la aceste evenimente m-am trezit cu amenda de 500 de lei pentru ca am sunat la 112 fara motiv. Am facut contestatie in instanta si acum am primit intampinare de la aparatorul politistului in care sunt acuzata din nou ca am sunat degeaba si ca ma port necivilizat cu vecinul. In plus abia acum am primit si fisa de interventie la eveniment in care politistul sustine ca a venit si aici era luniste si nu a putut lua legatura cu vecinul dar i-a notat numele si CNP-ul desi daca nu ar fi vorbit cu el si nu l-ar fi legitimat nu ar fi avut de unde sa stie despre el aceste date.:( Este posibil ca intr-o tara civilizata sa-ti fie tulburata folosirea locuintei si sa-ti fie distruse bunurile sa fii agresat verbal si sa fii tot tu cel sanctionat?
Răspuns la discuția Pensia de invaliditate
Va multumesc. Am fost la casa de pensii si directoarea mi-a spus ca trebuia sa fac contestatie in 15 zile. Recuperarea sumelor incasate nu cred ca este legala deoarece eu nu am lucrat in timpul cat eram pensionata cu gr.2 ci dupa e am primit decizia de la comisie. Va rog sa-mi spuneti daca mai pot sa fac contestatie in instanta ca sa-mi recuperez banii oprit abuziv.
Răspuns la discuția Pensia de invaliditate
Am primit o decizie precum ca mi s-au platit bani necuvenit deoarece am lucrat cand as fi fost in inv. de gr. 2 dar eu am primit decizia de la comisie pe data de 6 oct. si m-am angajat pe 14 oct. deci eram in gr. 3 cand am inceput sa lucrez. Si acum mi se opresc cate 70 de lei lunar.
Răspuns la discuția Stagiul potential
Deci mie mi-a fost luat stagiul potential ilegal!
Va multumesc!
Sunt pensionata gr.2 datorita unei neoplazii si am cerut sa fiu trecuta la gr.3 pentru a-mi completa veniturile lucrand 4 ore. Mi-a fost anulat stagiul potential acordat si micsorata pensia. Este legal?
Am trecut de la gr.2 la gr.3 prin decizie pe daata de 6 oct. 2014 si pe data de 14 oct. 2014 m-am angajat cu 4 ore. Este corect sa mi se sisteze plata pensiei pentru luna octombrie?
Eu nu pot sa actionez vecinul in instanta pentru ca el nu-mi este dator mie. El este dator la Apa Nova deci normal ar fi ca Apa Nova sa actioneze in judecata pe titularul de contract si pe copropietar si sa se justifice fiecare cu chitante. Ce sa cer eu in instanta? Banii datorati de vecin catre Apa Nova?
Eu consider insa ca este un abuz al societatii Apa Nova, pentru ca pe ei nu-i intereseaza decat sa-si incaseze banii si in modul asta este mai comod pentru ei decat sa ne dea in judecata. Ne opreste apa si astfel ne forteaza sa platim si pentru cei care nu platesc. Stiu ca exista situatia asta la asociatii dar aici suntem intr-o vila cu 2 apartamente unde este foarte usor sa se faca facturare separata, doar ca nu este in interesul lor. E mai bine pentru ei sa un tap ispasitor care sa plateasca datoria sau sa actioneze in judecata pe cel rau platnic!
Nu suntem asociatie, ne-am mutat in 2005 aici, relativ cam in acelasi timp si am fost impreuna la Apa Nova sa facem cotractul, fostii locatari avand tot bransament comun. Atunci am cazut de acord ca el sa fie titular de contract si eu copropietar. Am stabilit sa ne punem fiecare apometre si sa platim in functie de cat consumam. Facturile vin pe numele lui si el fiind mai tot timpul beat nu aduce factura decat cand este somat cu inchiderea apei. Din cauza ca nu se poate discuta in mod civilizat cu ei am platit eu in aceasta situatie.Am achitat de cateva ori datoria in totalitate ca sa nu fie inchisa apa. Asa am ajuns sa platesc suma asta...dar situatia asta nu poate continua asa pentru ca eu nu pot sa-mi permit sa platec consumul lor de apa..