Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parintii mei au divortat dar inainte sa se pronunte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parintii mei au divortat dar inainte sa se pronunte divortul ...

Parintii mei au divortat dar inainte sa se pronunte divortul ei si-au impartit bunurile amiabil. Tata a renuntat la jumatate din apartamentul in care au locuit si si-a cumparat alt apartament. Totul a fost rezolvat pe cale amiabila si prin declaratii notariale: tata precum ca renunta la jumatate din apartament si mama precum ca nu are nici o pretentie la apartamentul cumparat de tata. Toate bune si frumoase ei fiind siguri ca pe baza acelor declaratii sun proprietari fiecare pe apartamentul lui ,nu e nevoie de partaj. Asta pana la decesul mamii cand la succesiune am fost anuntati ca tata este proprietar pe jumatate de apartament si ca declaratia notariala nu este valabila. Asta s-a rezolvat usor pentru ca am vandut apartamentul si tata a fost si el printre vanzatori. Acum din cauza sanatatii tata avand un grad de handicap, a pimit scutire de la plata impozitului dar surpriza!! Cei de la primarie spun ca jumatate de apartament este al mamii si el nu poate beneficia decat de jumatate din acest drept. Spun ca declaratiile notariale nu sunt valabile si el nu este proprietar decat pe jumatate din apartament. Cum se poate rezolva aceasta situatie? Desigur vor fi probleme si la sucesiune dupa decesul tatii, pentru ca noi nestiind despre faptul ca acele declaratii nu sunt valabile nu am adaugt jumatatea de apartament a tatii la masa succesorala dupa decesul mamii.
floridor, utilizator
Este corect ce spun cei de la primărie.
În lipsa actului de partaj, jumătate din ap. aparținea mamei.
Poate fi obținut acum un supliment la certificatul de moștenitor după mama.