avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate mickidutza

Activitate mickidutza

buna ziua,

Am si eu un litigiu cu cei de la RDS pe care nu stiu cum sa-l rezolv. Am avut un abonament de internet de la i-link (care mai nou a fost cumparat de rds) dar fara sa semnez un contract cu ei. Ei au intregistrat un contract in sistemul lor insa mie nu mi-a fost prezentat acel contract si cu atat mai putin nu l-am semnat. Pe la jumatatea lunii septembrie am primit o informare scrisa de la rds, cum ca ar fi cumparat I-link-ul si contractul meu de internet va fi preluat de catre ei.
Din cauza calitatii slabe a serviciului nu doresc un contract cu RDS-ul, si nici nu vreau sa le platesc vreo taxa de reziliere sau ceva asemanator deoarece eu nu am niciun contract de internet semnat cu I-link si cu atat mai putin cu RDS.
In data de 15 octombrie am facut o crere de intrerupere a serviciului la RDS, la care am numar de intregistrare, insa ei imi factureaza in continuare aceste serviciu.
Am sunat la ei si mi-au spus sa ma duc in sucursala unde mi s-a inregistrat contractul si sa fac o cerere pentru prezentarea contractului, insa avand in vedere ca acel contract nu exista semnat de mine, probabil ma vor amana la infinit, si imi vor factura in continuare un serviciu pe care nu-l doresc
M-am gandit sa nu le platesc, insa nu pot deoarece am telefonie si cablu TV de la ei, si daca nu le platesc toata factura este posibil sa imi taie cablul si telefonul
Cum ar trebui sa procedez sa reziliez acest serviciu de internet?

Multumesc
Buna ziua,

Se poate sa imi iau concediu de odihna si in continuare sa imi iau concediu prenatal (fara a mai avea vreo zi lucrata intre ele)?


Multumesc,
Mihaela
Buna ziua,


Sunt insarcinata si am inteles ca trebuie sa instiintez angajatorul in scris despre starea mea. Avand in vedere ca documnentele le voi duce eu personal la resurse umane, nu as avea nicio dovada ca le-am dus.
Trebuie sa cer numar de inregistrare pentru instiintarea respectiva? Cum credeti ca este mai ok sa procedez?


Multumesc anticipat
Mihaela
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Buna ziua.
Sunt insarcinata si in lunile ianuarie 2012 si februarie 2012 am avut concediu fara plata cate 5 zile pe luna. Pot beneficia de concediu de maternitate si de indemnizatie pentru cresterea copilului in acest caz?

Multumesc anticipat