avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate muppetz

Activitate muppetz

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata Adriana , am avut si eu o experienta trista cu mai multe service-uri de calculatoare . In urma multor recenzii (relativ bune) pe Google am ales 6 firme pentru repararea unui laptop cu un defect de fabricatie care s-a propagat in sistem . TOATE mi-au inselat sperantele . Toate ! De la preturi astronomice , la constatari false , de la comunicare proasta la amanari infinite , De la lipsa unui parcurs definit de reparare la gasirea altor chichite IT care necesitau alti bani si alte costuri nejustificate .
Am propus achizitia de componente hardware din UE cu livrare in 2 zile si mi s-a spus ca ei nu lucreaza decat cu firme din China pe Aliexpress cu livrare in minim 1 luna . Pretul unei singure componente din UE era de 20 de euro , pe cel din China mi s-a cerut 100 de euro .
Fara manopera . M-am plimbat succesiv la toate cele 6 si in definitiv la ultima dintre ele am gasit un personal aproape serios si corect .
In final m-am implicat si eu cu cca 50% in reparare pentru ca daca ma bazam exlusiv pe aceste firme as fi platit cu reparatia costul unui laptop nou .
Asadar nu as paria exclusiv pe " Service-ul este un service bun, omul este un profesionist, 20 de ani de experienta" , posibil sa fie si recenzii fals negative dar trendul de calificare de la 5* la 3* este concludent . Asta pe o parte , pe de alta parte as lasa firma sa se dezvolte , sa continue sa fie corecta si profesionala si numai atunci renumele va prevala inantea altora care fura clientii . Mai mult ar fi incorect ca Google sa cenzureze postarile tuturor .
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cineva , de curand (firma comert online de imbracaminte) se plangea de aceeasi situatie . Solutia adoptata a fost sa solicite clientului un proces verbal sub semnatura privata cu ce anume il nemultumeste la produsul returnat . Eventualele incoerente , neconcordante , denaturari evidente a reclamatiilor etc se va rezolva in instanta cu recuperarea cheltuielilor de transport si altele .. Fenomenul a fost stopat in proportie de 90%
Buna ziua , nu cred ca veti gasi rezolvare am trecut si eu de curand prin ceva similar , tot cu un laptop de gaming , scump . Chestia asta cu service-urile este cam generalizata . Service auto , centrale termice , frigidere etc toate au marja de excrocare pe care nu o poti controla . Mai mult in IT manopera este foarte scumpa .
La laptopul meu dintr-o greseala de fabricatie dupa cca 2 ani de utilizare cablul LVDS s-a frecat de una din balamale , a intrat in scurt-circuit cu "masa: si a provocat distrugerea chipsetului , a displayului si a unui mosfet cu alimentarea displayului . Numai pentru chipset am platit 670 cu totul apoi pentru cablul LVDS de 25 euro din UE imi cereau 400 de lei (fara manopera) importat din China dupa cca 60 de zile . La 4 firme de service am fost sa verific si reverific . Am abandonat si amator fiind am cumparat displayul de pe piata interna cu 650 lei si cablul LVDS din Franta cu 25 de euro . Mosfetul l-am inlocuit la a 4-a firma care mi s-a parut mai serioasa cu 350 lei . Am economisit astfel cca 1500 lei .
Probabil ca toti sunt setati pe jecmaneala insa ce nu inteleg eu ca umflarea asta ridicola de costuri cu reparatiile face ca banii bagati in service sa fie echivalenti cu cumpararea altuia NOU ceea ce am si facut si deci repararea devine stupida . Am avut noroc chior si am gasit pe EMAG un alt laptop de gaming la un pret incredibil de mic de care sunt foarte multumit .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Antecontractul aduce si nenumarate clauze pe care daca nu le cititi cu mare atentie si cunostinta de cauza poate genera situatii foarte neplacute pentru d-voastra din punct de vedere legal . Am trecut prin aceste situatii si in general cei care propun antecontracte au alte interese ascunse . Clauzele prezentate in antecontract fiind majoritatea inacceptabile in general .
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Draga Mytro , s-a explicat clar aici , te-ai pricopsit cu o pacoste . Omul e schimbator , poate dupa "n" ani de "posesie si proprietate" persoana indreptatita pentru mostenire cu toate ca acum nu vrea sa auda dar poate in viitor dupa ce vei investi in garsoniera isi va schimba opinia si va face toate demersurile pentru intrarea in posesie prin succesiune , Va veni la usa si te va evacua . Si atunci ?
Personal nu inteleg lipsa de interes a mostenitoarei de drept , e o adevarata pleasca , Cu siguranta cineva din apropiati o va determina sa accepte mostenirea si chiar daca nu are resurse financiare momentan se poate imprumuta pe termen scurt pentru plata tuturor costurilor si ulterior pentru un castig inzecit din vinzarea garsonierei .
Mai bine fii tu acea persoana si convinge-o sa te ocupi personal de mostenire cu procura etc
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Scumpa doamna , 84 mc de apa inseamna 84.000 de litri . In 6 ani , adica 26.280 litri . Consumul mediu lunar ar fi 1,16 mc ceea ce este foarte putin . Adica 1166,66 litri . Numai masina de spalat utilizeaza cel putin 25% din total ( 3...4 spalari pe saptamana ) . Dusurile , baie in cada , spalatul pe maini , vase etc Eu as estima un consum mediu de cel putin 5 mc pe luna in situatia d-voastra .
2 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua , cu respect Cornelia Oprisan, sunteti intr-o mare eroare . Faceti acuzatii fara un suport fondat pe cunostinte tehnice aprofundate . Verificati-va mai intai instalatia termica din apartament , tevi calorifere , aerisiri , diametre , racorduri si temperaturi intrare-iesire din circuitul propriu , starea caloriferelor (infundate) , gradul si zonele de incalzire a caloriferelor s.a.m.d. Lasati vecinul in pace , ati mai fost sfatuita aici sa va indreptati spre Termoenergetica , Primarie , si alti diriguitori al confortului nostru intr-o capitala europeana . Puteti sa mergeti mai departe cu nemultumirile d-voastra , catre Guvern , UE , SUA care interzice si alte rute de transport gaze spre UE , Putin care a scumpit gazele pe cazul Crimeea , pe criza combustibililor fosili etc Vecinul nici macar nu este ultimul pe care trebuie sa il luati in calcul . In problema relatata , vecinul nu exista .
In primul rand astfel de mailuri sunt trimise constant de asa-zis "hackeri" care cumpara de pe dark web fisiere cu date de la adevaratii hackeri , cei care sparg situri . Ok , userul si parola de Facebook se poate afla si prin phising dar cu conditia ca d-voastra sa accesati un link trimis pe email etc . Putin probabil sa se fi intamplat asa ceva deoarece respectivul amesteca (in necunostinta) termeni si procese . . Camera se poate accesa numai daca Facebook are permisiunea din Windows sa faca asa ceva si numai daca Facebook ruleaza in background . Ecranul monitorului in nici un caz . Asta se poate realiza numai daca aveti deja un malware in sistem . Rulati si scanati cu mai multe programe antivirus sistemul , Microsoft , Bitdefender , Kasperski , Malwarebytes , ESET etc Accesati si setarile de siguranta si confidentialitate ale browserului utilizat la sectiunea permisiuni .
Recent am primit si eu 2 mailuri de la diferti scammeri care imi relatau o situatie similara dar cu OLX si ma amenintau sa le trimit bani altfel imi criptau PC/Laptopul . Aceeasi chestie , pentru asta este musai sa am instalat un cod malitios in sistem ceea ce nu am . Desigur am schimbat parolele si userul de la toate siturile de anunturi si scammerii s-au linistit .
Deci faptul ca respectivii stiu userul si parola unui site nu inseamna ca au control complet asupra sistemului de operare folosit mai ales daca acesta este licentiat , updatat constant si protejat cu un antivirus puternic !
Nu dati click si/sau accesati nici unui link trimis pe email , cat despre plati , parerea mea sa nu platiti dearece ca oricare santajist cine va garanteaza ca nu va mai cere bani din nou si din nou de nenumarate ori . Cautati pe Google "haveibeenpwned.com" si vedeti daca datele contului de email v-au fost sparte . Schimbati periodic parolele siturilor bancare .
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am trecut prin experienta pe care o descrieti si va asigur ca antecontractul este facut de case de avocatura cu experienta . Este un contract draft "beton" care dezavantajeaza cumparatorul asadar ma indoiesc ca dezvoltatorul va accepta modificarea antecontarctului/ contractului de vanzare-cumparare in detrimentului lui ! Totusi stiind deja istoricul dezvoltarii imobiliare in Romania , a volatilitatii pietei in acest moment , a impunerilor financiare bancare , aprobari/PUZ/utilitati etc va recomand sa achizitionati o garsoniera "LA CHEIE" !!!
Interesati-va serios si de competentele dezvoltatorului , daca a mai avut constructii , istoric si altele pentru ca in mod sigur veti avea mari probleme 100% si la receptia garsonierei iar majoritatea la dezvoltatorilor NU veti gasi intelegere in rezolvarea acestor probleme (finisaje/utilitati/retea electrica , apa si canal) atat la interior cat si a constructiei in general .
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Imi pare rau sa mai aud si altii care se plang de situatia pandemica actuala . Intr-adevar cazuistica generata de Covid a dat peste cap institutiile statului dar pe mine ca si cetatean roman platitor de taxe (extrem de mari) NU ma intereseaza problemele statului . Fiind personal suspect de Covid am sunat la DSP , 112 , Salvare etc , la toti ! Nimeni nu a avut suport relativ rapid . Am mai si fost luat la misto de una dintre operatoarele DSP . Simptomele se agravau de la o zi la alta iar suportul medical mi se promitea dupa 5...7 zile .
Asadar am fost nevoit sa platesc 475 lei la particulari pentru test si consult medical . Deasemenea si dintre acestia , din 5...6 clinici cu echipaje si transport am gasit doar la o singura clinica particulara care a raspuns solicitarii chiar de a doua zi .
Asta este tara in care traim , trebuie sa ne asumama conducatorii si sa murim mandri ca suntem romani . Nu avem cui sa ne plangem , nu putem sa ne cerem drepturile . Multi afirma sa schimbam schimbarea la vot ... Hahaha , o gluma buna ! Tot ce ne mai ramane este refularea in acest mod , online .