avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate chonkar

Activitate chonkar

Răspuns la discuția Calatorie copil
Ok deci declaratia sotului meu va fi facuta aici in engleza la un notar semnata de el si eu o pot lua cu mine in Romania unde va trebui sa o legalizez din nou la un notar romanesc si tradusa inainte. Correct?
Răspuns la discuția Calatorie copil
Da si eu si fetita avem pasaport romanesc. Deci nici in alt aeroport din Europa nu mi se va cere explicatie de ce calatoresc numai eu si fetita fara sot, dar la intoarcere imi va trebui o declaratie din partea tatalui?
Răspuns la discuția Calatorie copil
Declaratie notarial a de aici din India Mumbai de la orice notar semnata de el, corect?
Discuție Calatorie copil
Suntem in vacanta in india , sotul meu find cetatean Indian, iar eu si copilul vrem sa mergem de aici acasa in romania de pasti. Daca sotul nu calatoreste cu noi ce document sau trebuie vreun document sau declaratie cand iesim din aeroportul din Mumbai pentru fata noastra.? Multumesc.
Daca visa sotului meu este valabila pana in 2015 inseamna ca nu trebuie sa obtinem nici un permis de sedere de la oficiul de imigrari si nici permis de munca ? Va rog astept un raspuns. Discutia anterioara era daca sotul meu, cetacean Indian casatorit in Romania cu mine, are nevoie de permis de munca sau de sedere , el avand visa de intrare in Romania valabila pan a in 2015. Multumesc anticipat.
Multumesc , deci daca am inteles bine: dat fiind ca viza sotului meu data de UK este valabila pana in 2015 si noi plecam sa stam in Romania definitiv , el nu are nevoie de nici un fel de permis pentru a lucra la orice companie in Bucuresti sau de a locui in tara? va rog sa imi confirmati.
Multumesc mult.
Buna ziua, am citit multe dintre raspunsurile si intrebarile dvs pe net, am citit si legile de pe Oficiul de imigrari roman, dar nu m-am lamurit. Va rog daca aveti raspunsuri clare sa ma ajutati. suntem casatoriti in Romania in 2009, eu catatean roman si sotul cetatean indian, avem o fetita cetatean roman, am locuit cativa ani in UK, dar ne gandim sa venim in Romania, acasa in Bucuresti unde familia mea locuieste dintotdeauna, dar vrem sa stim exact daca sotul meu obtine imediat cardul de rezidenta ca sa poata munci in Romania sau are nevoie de alta autorizatie si de unde. Sotul meu are viza de intrare in Romania ca urmare a faptului este membru de familie al unui cetatean din UE, viza obtinuta in UK. Deci daca venim in Romania ce trebuie sa facem exact sa obtinem dreptul de munca si de sedere pentru sotul meu sau are nevoie de autorizatie de munca si de unde?
multumesc anticipat.
O Chonkar