avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate danielharaga

Activitate danielharaga

Răspuns la discuția Declaratia
Multumesc pentru raspuns.....insa eu am programare online facuta si ma primesc...
Multa sanatate .......
Discuție Declaratia
Buna ziua,
Ajutati-ma , va rog cu un raspuns...
Luni sunt programat online sa-mi schimb permisul de conducere
Ce bifez in declaratia pe propria raspundere ca sa nu am probleme ?
Multumesc..... si multa sanatate sa aveti .......
Multumesc frumos
Buna ziua,
Ajutati-ma cu un raspuns, va rog...
Baiatul meu are facuta fisa medicala auto pentru examen in 1 septembrie 2019....... pe 18 martie 2020 are examenul la strada.......fisa medicala mai este valabila ?
Instructorul spune ca NU...si ca trebuie sa faca alta.......
De la ce data este valabila 1 an ????
Multumesc
Numai bine ...
Răspuns la discuția Salarizare
Multumesc
Răspuns la discuția Salarizare
Am inteles....
Dar nu se pleaca de la un minim ? ; de la cat ?
Multumesc...
Discuție Salarizare
Buna ziua ,
Va rog sa-mi raspundeti daca vreti : Ce salariu net poate sa aiba un administrator si o casiera , norma intreaga 8 ore pe zi , intr-o asociatie de proprietari. ( 10 blocuri , app. 500 apartamente ).
Multumesc,
Numai bine sa aveti,
Discuție Legalitate
Buna ziua, ajutati-ma va rog cu un raspuns legal.....
Cateva blocuri din asociatia de proprietari au construite mansarde care nu au autorizatie de constructie , deci nu au acte de proprietate .
Cei care lucuiesc in aceste mansarde au utilitati (apa , gaz , curent electric).
Neavand acte de proprietate E-ON Electrica refuza sa le faca contract de furnizarea energiei electrice Iar ,noi asociatia i-am lasat sa se branseze pe iluminatul de pe casa scarii , omeneste, pe o perioada scurta pana cand isi vor rezolva cu actul de proprietate.......insa au inceput sa apara probleme cu unele persoane de la mansarde care refuza sa-si plateasca intretinerea (inclusa si energia electrica de pe casa scarii ) , acestia stiind ca nu pot fi actionati in judecata pentru recuperarea datoriilor pentru ca nu au act de proprietate.
Pentru a nu creea probleme pe scara am inceput sa-i debransam( pe rai platnici ) de la iluminatul de pe casa scarii deoarece daca nu platim factura de energie electrica in 45 de zile va fi debransata intreaga scara de la iluminatul public.
Culme este ca cei debransati care refuza in continuare sa-si plateasca intretinerea ne-au reclamat la politie pentru abuz in serviciu si mai nou ne-au actionat in judecata.
Asociatia nu are de unde sa ia bani pentru a plati cota lor de energie electrica consumata.
Legal toti de la mansarde nu pot fi membri ai asociatiei de proprietari pt. ca nu detin acte de proprietate deci nu pot primi utilitati.
Dumneavoastra ce sfat legal ne puteti da ?
Multumim....numai bine sa aveti....
Buna ziua, ajutati-ma va rog cu un raspuns legal.....
Cateva blocuri din asociatia de proprietari au construite mansarde care nu au autorizatie de constructie , deci nu au acte de proprietate .
Cei care lucuiesc in aceste mansarde au utilitati (apa , gaz , curent electric).
Neavand acte de proprietate E-ON Electrica refuza sa le faca contract de furnizarea energiei electrice Iar ,noi asociatia i-am lasat sa se branseze pe iluminatul de pe casa scarii , omeneste, pe o perioada scurta pana cand isi vor rezolva cu actul de proprietate.......insa au inceput sa apara probleme cu unele persoane de la mansarde care refuza sa-si plateasca intretinerea (inclusa si energia electrica de pe casa scarii ) , acestia stiind ca nu pot fi actionati in judecata pentru recuperarea datoriilor pentru ca nu au act de proprietate.
Pentru a nu creea probleme pe scara am inceput sa-i debransam( pe rai platnici ) de la iluminatul de pe casa scarii deoarece daca nu platim factura de energie electrica in 45 de zile va fi debransata intreaga scara de la iluminatul public.
Culme este ca cei debransati care refuza in continuare sa-si plateasca intretinerea ne-au reclamat la politie pentru abuz in serviciu si mai nou ne-au actionat in judecata.
Asociatia nu are de unde sa ia bani pentru a plati cota lor de energie electrica consumata.
Legal toti de la mansarde nu pot fi membri ai asociatiei de proprietari pt. ca nu detin acte de proprietate deci nu pot primi utilitati.
Dumneavoastra ce sfat legal ne puteti da ?
Multumim....numai bine sa aveti....
Buna ziua,
Ajutati-ma va rog cu un raspuns legal...
Am avut o locuinta inchiriata la o persoana ( legal cu act de inchiriere inregistrat la finante dar ...cu o valoare mai mica ) , iar aceasta persoana mi-a fugit lasandu-mi datorii la intretinere vreo 1400 lei plus 2 facturi la lumina plus o luna neplatita chiria.
Pot sa mai recuperez acesti bani sau ma va santaja ca am declarat mai putin la finante , cu acordul ei defapt.
Multumesc....