avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate mickyyy

Activitate mickyyy

Salut,

La achizitia locuintei prin credit ipotecar banca a contractat o polita de asigurare pe numele meu dar care este cesionata in favoarea bancii. Mai pot incheia o polita de asigurare, la care sa fiu eu beneficiarul despagubirilor in cazul in care se intampla ceva? Si aici nu ma refer doar la asigurare impotriva furtului ci si la asigurarea impotriva unei daune totale.

multumesc
Răspuns la discuția taxe notariale schimbare ipoteca
nu mai e nevoie...am aflat intre timp...taxele notariale sunt in jur de 1500 ron pentru o valoare a ipotecii de 50000 euro...in caz ca are cineva nevoie de informatia asta
multumesc
Buna seara!
Stie cineva cam cat ar i taxele notariale in cazul schimbarii ipotecii de pe un imobil pe altul? valoarea ipotecii este de 50000 euro.
multumesc
Răspuns la discuția Verificare acte CUMPARARE TEREN
Buna seara!
Am si eu o intrebare tot in legatura cu achizitionarea unui teren. Acum vreo 2 luni am gasit sa cumpar un teren dar inca nu am perfectat actele pentru ca ma intarzie banca cu acordarea creditului. Intre timp proprietarul ne-a anuntat ca a primit o citatie de la judecatorie in legatura cu acest teren. El fiind mostenitor al acestui teren, alte rude ale fostului proprietar contesta testamentul. intrebarea mea este: cum ma afecteaza pe mine situatia asta? pot sa continui si sa cumpar acest teren sau ar trebui sa ma opresc?
multumesc
Răspuns la discuția trademark
sa inteleg ca aici isi spune cuvantul verificarea internationala la osim? am fost de cateva ori la osim dar cu alte treburi, imi poate spune cineva cum trebuie sa procedez? ma duc la osim si spun ca vreau verificare internationala....la ce? la patent? adica cei de la osim vor verifica daca patentul acopera si Romania. cat timp dureaza? in cazul in care acest patent nu este/este inregistrat si in ro imi vor spune verbal ca nu este sau imi scot un fel de raport pe care eu il voi putea folosi pe viitor? Vreau sa stiu dc cei de la osim isi asuma 100% responsabilitatea pentru raspunsul pe care il dau.
Răspuns la discuția trademark
multumesc pentru raspuns. nu am reusit sa fac verificare la osim insa in cautarile mele pe internet am gasit intr-adevar patentul pentru aceste produse(desene si descriere), patent care a fost inregistrat in USA. La fel am gasit si trademark-ul numai ca aici nu cred ca ar fi vreo problema pt ca nu intentionez sa folosesc logo-ul sau numele pe care le folosesc ei. La patent insa am o gramada de neclaritati: dc este inregistrat in SUA este valabil worldwide? sau la asta mi-ar fi folosit verificarea la osim? dc este valabil worldwide atunci singura solutie este sa incerc sa cumpar licenta de la ei, nu?
multumesc
Discuție trademark
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: am infiintat o firma care in mare are acelasi obiect de activitate cu o alta companie din SUA. Serviciile si produsele oferite de compania din SUA au urmatoarele mentiuni:
"All products are covered under one or more US & International patents. Trademarks, registered trademarks, product names and company names or logos mentioned herein are the property of their respective owners. All information, designs and business models copyright XYZ Ltd."
Ideea business-ului meu este practic o copie a celui din SUA numai ca nu folosesc numele sau logo-ul lor si nici chiar produsele nu sunt realizate in acelasi mod ca cele din SUA. Este vreo reglementare internationala care imi interzice sa fac acest lucru? Adica sa fur ideea celor de acolo dar sa o folosesc dupa ce am facut ceva modificari?
Multumesc
Răspuns la discuția Diurna in Romania
la lege scrie ca oricarei fractiuni de zi mai mica de 12 ore ii corespunde 50% * diurna deductibila(26.3 ron)...iar tot ce este peste 12 ore se considere o zi
ma intereseaza si pe mine acest subiect...ce se intampla daca firma a suportat si cheltuielile de deplasare ale partenerilor de afaceri....si de exemplu in desfasuratorul de la factura de bilete de avion apar si nume de persoane care nu sunt angajati, actionari sau administratori?
buna ziua,
lucrez pentru reprezentanta unei companii straine in romania iar firma mama tocmai si-a schimbat denumirea. automat a trebuit sa cerem si noi Registrul Comertului schimbarea denumirii si in plus am schimbat si sediul social. Are cineva idee cum anuntam aceasta modificare la autoritatile fiscale? in special casa de pensii, itm, casa de asigurari de sanatate? am vazut ca pentru accidente de munca si boli profesionale trebuie depusa o declaratie pe proprie raspundere la CNPAS in termen de 15 zile de la schimbare.
multumesc