avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Activitate contravenientu

Activitate contravenientu

@cyan

Ma-nclin!

Multumesc :)
Si pot sa le fac vreo cerere ceva prin care sa le spun ca eu n-am stiut ca am pierdut procesul pana n-am primit comunicarea ? N-am fost la proces, deci nu aveam de unde sa stiu.

Multumesc,

LE: Am citit asta mai devreme: "Am citit si articolul 42 al Conventiei de la Viena care zice ca o autoritate poate retine un permis domestic sau international pentru o incalcare a legislatiei tarii unde e comisa fapta cu dreptul de a sustrage si retine permisul pana la expirarea duratei de suspendare sau pana la parasirea teritoriul tarii de catre conducator, oricare din aceastea survine mai repede."
Buna dimineata,

Am depus in martie 2013 o contestatie a unui proces verbal, fond pierdut. A
pel pierdut la data de 22 noiembrie.
Hotararea s-a comunicat pe 15 ianuarie. Am predat permisul pe 20 ianuarie dar mi-au pus o luna in plus pe motiv ca "au trecut 15 zile de la pronuntare". Un articol de lege sa ma dumiresc putin?

Va multumesc,
Contravenientu'
Discuție Apel pierdut
Buna ziua,

Am avut un proces cu Politia, am pierdut fondul, am pierdut apelul. Ieri am primit acasa hotararea. Acum, in 15 zile, trebuie sa ma duc sa predau permisul. Eu in mai putin de 15 zile plec din tara si am de gand sa-mi schimb permisul in acea tara (UK). Exista vreo sansa sa aiba vreo baza de date comuna si sa-mi retina ei permisul ?

Multumesc,
Contravenientu'
Multumesc.
Deci astept hotararea acasa, apoi merg la militie ?
Buna seara,

In urma cercetarii disciplinare, s-a hotarat desfacerea contractului de munca. Acolo scria si ca angajatul se obliga sa plateasca pagubele din gestiune, care vor fi comunicate in termen de 20 zile. Au trecut cele 20 de zile, dar n-a primit nimic. Se considera ca nu mai are nimic de platit ?

Multumesc,
Salutare,

Mi-a fost suspendat permisul in martie pentru depasire pe linie continua. Am facut contestatie, am pierdut pe fond, am facut apel. L-am pierdut si p'asta... Acum, cand trebuie sa le predau permisul baietilor de la rUTIERA? Trebuie sa astept acasa hotararea? Pot duce permisul de pe acum?

Multumesc,
Răspuns la discuția Executare pedeapsa penala
Multumesc pentru raspuns. Mandatul cand se pune in executare?
Buna ziua,

In cat timp de la pronuntarea unei decizii penale in care s-a hotarat ca inculpatul sa execute x ani de pedeapsa, trebuie sa se prezinte la politie in vederea incarcerarii acestuia.
Precizez ca hotararea a fost data de catre o Curte de Apel, in urma unui recurs al Parchetului.
De asemenea, va rog sa-mi spuneti daca exista si alte cai de atac impotriva acestei hotarari.

Multumesc,
Buna seara,

Am uitat sa precizez, a primit in scris.

Va multumesc,