avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Activitate marial

Activitate marial

este proprietatea mea,nu este pe domeniul public
Buna ziua, sunt proprietarul unui teren cu casa de locuit cu extras CF. La strada am in fata gardului,. pe toata lungimea lui de 18 m, o suprafata cu latime de 2 m , suprafata amenajata si foarte bine intretinuta cu tuia si piatra ornamentala pentru un ambient placut de fatada!
Primaria prin progrmul de "amenajare" din cartier vrea sa faca trotuar pe aceasta suprafata! Vo rog sa-mi comunicati, daca sunteti amabili, cum pot sa-i opresc (daca pot!) sau ce pot face in aceasta situatie!
Multumesc!
-un cabinet medical veterinar-srl,incaseaza lunar 10.000 lei conform legii 291/2020 ,oug 117/22.07.2020.
Cum inregistrez acesta suma? ca si venit si se impoziteaza sau ca si subventie?Precizez ca aceasta suma este scutita de tva
Multumeesc
-vreau sa stiu daca firma ramine micro sau nu;nu are alti angajati
ce se intimpla de la 01.01.2023,daca are un singur CIM si este suspendat pentru sarcina si lauzie pina in 2024 si este micro?
-restaurantele beneficiiaza de somajul tehnic cf.hg 1130/2021?
Răspuns la discuția nu mai primesc noutati...
da,am verificat tot,pt.ca am mai trecu prin asta si tot nimic;astept sa remediati greseala
anul acesta m-ati ocolit;nu mai primesc mesaje;o patesc din nou...Rog remediati greseala.
Răspuns la discuția angajat la intrep.individuala
va multumesc de raspuns.Va relatez cazul meu:sunt angajat la propriui ii pt ca preztez activitatii de ssm si psi si sunt autorizat de itm;Cind m-am autorizat la itm am prezentat actele necesare precum si cim ;Daca nu era voie sa fiu angajat ,de ce nu mi-au spus?Acum ce fac?
Răspuns la discuția angajat la intrep.individuala
te rog frumos olden sa-mi dai baza legala,ca nu pot sa ma angajez la propril ii!!