avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Activitate g30rg3

Activitate g30rg3

Buna ziua, in conditiile actualei pandemii mi-am pierdut locul de munca, fiind necesar sa imi depun dosarul de somaj. Dupa ce depun dosarul cu tot soiul de adeverinte de la fostul angajator constat cu stupoare ca mi-a fost luat in considerare doar salariul de baza, cei de la AJOFM motivand ca bonusurile , primele, si stimulentele care au fost la randul lor supuse impozitarii conform legii, nu intra in baza de calcul desi adeverintele zic cu totul altceva. Ce pot face pt a obtine o recalculare a indemnizatiei de somaj?
Buna seara, in urma cu ceva timp am achizitionat o barca cu motor de la un cetatean italian facand un contract de mana cu copiile de buletin ale amandurora. Acel act de vanzare a fost mai departe tradus din italiana in romana si apoi legalizat. As dori sa stiu care este caracterul acelui act in momentul de fata si daca poate pune orice organ la indoiala veridicitatea titlului meu de proprietar?
Răspuns la discuția Problema asigurare auto RCA
Deja sunt sub orice critica. Am primit din partea dansilor o asa numita "temporizare" in care isi invoca dreptul de a face investigatii suplimentare deoarece exista neclaritati privind modul de producere a accidentului care pot dura pana la 3 luni de zile. Intrebarea mea e urmatoarea, daca merg mai departe cu transcrierea autovehicolului si ajunge in toate documentele pe numele meu, pe baza carui criteriu mai pot fi despagubit cand dosarul s-a formulat cu totul si cu totul altfel?
Răspuns la discuția Problema asigurare auto RCA
amdauna a scris:

Dumneavoasta in baza actului de vanzare cumparare sunteti proprietarul bunului . In consecinta trebuie sa fiti despagubit. Nu este treaba asiguratorului daca ati transcris actele . Amenintati societatea de asigurari ca veti face plangere penala pentru abuz !


Multumesc mult de raspuns.
Răspuns la discuția Problema asigurare auto RCA
ma indoiesc ca asta e singurul caz in care se aude de asa ceva si nu exista solutie.
Răspuns la discuția Problema asigurare auto RCA
pentru dosar mi-au fost cerute toate hartiile posibile si imposibile inclusiv chitantele din care sa rezulte faptul ca mi-am platit impozitul la masina, ceea ce mi se pare aberant dar deja nu ma mai mira nimic cu asemenea firme de tepari. Pana la urma solutia cea mai practica e sa o repar pe cheltuiala mea si apoi sa dau firma in judecata.
Răspuns la discuția Problema asigurare auto RCA
momentan masina este trecuta doar la fisc pe numele meu asteptand sa imi iasa unele documente, deoarece sistemul administratiei financiare se misca foarte greu in zona mea, dar are asigurare valabila pe numele vechiului proprietar, rar valabil etc... Ideea este ca in momentul in care masina a intrat la fisc pe numele meu, automat este proprietatea mea indiferent ce scrie pe actele masinii. Inteleg sa fi fost o problema in momentul in care loveam, in schimb am fost lovit si in plus de asta masina nu a fost pusa in circulatie decat in momentul cumpararii. Am avut un noroc imens sa fiu pe faza cand m-a lovit domn taximetrist pt ca vroia sa fuga. Despre procura nu se poate pune vorba deoarece vechiul proprietar a plecat din tara din ce am aflat.
Buna seara, dupa cum spune titlul am o problema cu aceasta asigurare. In urma cu putin timp am achizitionat o masina inscrisa in romania cu contract de vanzare cumparare. Fiind un bun cetatean merg si o inscriu la fisc si urmez procedura legala de transcriere. Am mers la anaf sa cer dovada cum ca nu am recuperat taxa auto (etapa in lucru) programare la RAR pt. certificat de autenticitate etc. deci transcriere in lucru. Intre timp un domn taximetrist foarte binevoitor nu are loc de masina mea in parcare si imi sparge bara spate. Mergem la constatare la asigurator, unde avea respectivul asigurarea, se face constatarea si de 3 saptamani imi tot respinge dosarul deoarece acesti angajati foarte inteligente nu pricep de ce masina, proprietate personala dovedita cu contract de vanzare cumparare si pe baza deciziei de impunere privind impozitul pe mijloacele de transport nu este pe numele meu si in certificatul de inmatriculare(procedura nefinalizata) si imi vin cu argumentul ca ei nu stiu pe cine sa despagubeasca, pe fostul proprietar care inca apare in actele masinii sau pe mine proprietarul actual. Aveti idee ce e de facut?:(
Răspuns la discuția neconcordante salariale
in CIM este pravazut... doar ca este cea mai frecventa metoda de a scapa de o parte din impozite...
Răspuns la discuția neconcordante salariale
pur si simplu se iau banii din incasarile zilnice dupa ce primim un mail cu cat are fiecare de luat