avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Problema asigurare auto RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Problema asigurare auto RCA

Buna seara, dupa cum spune titlul am o problema cu aceasta asigurare. In urma cu putin timp am achizitionat o masina inscrisa in romania cu contract de vanzare cumparare. Fiind un bun cetatean merg si o inscriu la fisc si urmez procedura legala de transcriere. Am mers la anaf sa cer dovada cum ca nu am recuperat taxa auto (etapa in lucru) programare la RAR pt. certificat de autenticitate etc. deci transcriere in lucru. Intre timp un domn taximetrist foarte binevoitor nu are loc de masina mea in parcare si imi sparge bara spate. Mergem la constatare la asigurator, unde avea respectivul asigurarea, se face constatarea si de 3 saptamani imi tot respinge dosarul deoarece acesti angajati foarte inteligente nu pricep de ce masina, proprietate personala dovedita cu contract de vanzare cumparare si pe baza deciziei de impunere privind impozitul pe mijloacele de transport nu este pe numele meu si in certificatul de inmatriculare(procedura nefinalizata) si imi vin cu argumentul ca ei nu stiu pe cine sa despagubeasca, pe fostul proprietar care inca apare in actele masinii sau pe mine proprietarul actual. Aveti idee ce e de facut?:(
Ultima modificare: Luni, 3 Martie 2014
nucu$, utilizator
Cel mai recent răspuns: g30rg3 , utilizator 15:07, 5 Martie 2014
Buna seara!
important este sa se deschida dosarul de daune. Daca vi se refuza dezdaunarea trebuie sa va reparati singur masina urmind ca pe urma sa va adresati asiguratorului sa fiti despagubit dar sa aveti si factura pentru materiale si manopera.
Depinde in ce stadiu de inmatriculare va gasiti.(nu rezulta clar din descriere)
Acestea sunt actele necesare:
ACTE NECESARE DESCHIDERII DOSARULUI DE DAUNE AUTO - RCA

* proces-verbal de la Politie / anexa 2 de la Politie / document explicativ pompieri / constat amiabil;
* autorizatie de reparatie;
* seria si tichetul RCA (sau Cartea Verde, in cazul in care celalalt autovehicul este inmatriculat in strainatate);
* certificatul de inmatriculare al autovehiculului;
* cartea de identitate a proprietarului /delegatului;
* fotocopia permisului de conducere al soferului implicat;
* procura notariala, daca vehiculul apartine altei persoane fizice decat proprietarul;
* delegatie, daca vehiculul apartine unei persoane juridice (firma / societate de leasing).

Pentru eventuale situatii tranzitorii, incercati sa obtineti o imputernicire, procura sau delegatie, sau in baza copiilor documentelor privind stadiul transferului de proprietate, o declaratie privind situatia de fapt, cu obligativitatea depunerii ulterioare a CI modificat pe numele dv.
Documentele le depuneti la dosarul de dauna, cu nr. de inregistrare, atasate la cererea de despagubire
Ultima modificare: Luni, 3 Martie 2014
nucu$, utilizator
momentan masina este trecuta doar la fisc pe numele meu asteptand sa imi iasa unele documente, deoarece sistemul administratiei financiare se misca foarte greu in zona mea, dar are asigurare valabila pe numele vechiului proprietar, rar valabil etc... Ideea este ca in momentul in care masina a intrat la fisc pe numele meu, automat este proprietatea mea indiferent ce scrie pe actele masinii. Inteleg sa fi fost o problema in momentul in care loveam, in schimb am fost lovit si in plus de asta masina nu a fost pusa in circulatie decat in momentul cumpararii. Am avut un noroc imens sa fiu pe faza cand m-a lovit domn taximetrist pt ca vroia sa fuga. Despre procura nu se poate pune vorba deoarece vechiul proprietar a plecat din tara din ce am aflat.
pentru dosar mi-au fost cerute toate hartiile posibile si imposibile inclusiv chitantele din care sa rezulte faptul ca mi-am platit impozitul la masina, ceea ce mi se pare aberant dar deja nu ma mai mira nimic cu asemenea firme de tepari. Pana la urma solutia cea mai practica e sa o repar pe cheltuiala mea si apoi sa dau firma in judecata.
ma indoiesc ca asta e singurul caz in care se aude de asa ceva si nu exista solutie.

Alte discuții în legătură

Accident in parcare privata Eduard Ciprian Slai Eduard Ciprian Slai Un prieten al meu a fost lovit intr-o parcare de hipermarket de un alt autoturism. Cauza, neacordare de prioritate, celalalt venea din dreapta. Avariile nu ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto Imparatu Imparatu Buna seara!Detin un autoturism proprietate personala in italia,cu toate actele in regula!cum munca nu imi permite sa stau mult timp in tara as dori sa stiu cum ... (vezi toată discuția)
Accident rutier problema constatare daune RaMiZ RaMiZ Buna ziua Am o masina adusa din bulgaria cu numere de bulgaria itp asigurare toate actele pe bulgaria valabile pana in luna decembrie a fost obtinuta procura ... (vezi toată discuția)