avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate roxy1366

Activitate roxy1366

acuma daca m-am inscris in ROI si nu voi face anul acesta 10000 euro sa depun cerere pentru a iesi din ROI ?? ce-mi sugerati dvs.?
Firma mea realizeaza achizitii intracomunitare in valoare de 1490 euro/an , adica 5039 lei . AFP m-a obligat sa ma inscriu in ROI cand am iesit din TVA .
Acum vreau sa va intreb daca eram obligata sa ma incriu in ROI sub plafonul de 10.000 euro/an ?? sau nu ??
Cu multumiri Roxy.
Răspuns la discuția Depunem ceva din bilant la AFP?
OK - am trimis-o on-line , la chiseu ma intrebam daca trebuie dus ceva ???
Răspuns la discuția Ajustare la TVA
facturile externe sosesc fara TVA - eu sunt obligata aici la plata TVA ?, platesc si 10% imp.nerezidenti din val.fct.
multumesc
Daca stie cineva ce ? si daca depunem ceva doc. din Bilant 2011 la A.F.P. ??
Răspuns la discuția Ajustare la TVA
va multumesc pentru imformare , vreu sa va intreb daca nu ma puteti ajuta si in privinta la d.301 speciala (ptr.achizitii intracomunitari)
Firma la care fac contabilitate a iesit din TVA , iar cf. art.152 alin.7 din HGR 50/2012 am inteles ca nu trebuie sa fac ajustare pentru bunuri / servicii achizitionate pana la data de 30 sept.2011 ???
Sa-mi spuneti daca am procedat corect.
am recipisa valida de pe portalul ANAF iar la AFP m-au notificat ca declaratia are erori
si nu stiu care poate fi eroarea
Am o nelamurire privind D301. Sunt neplatitor TVA si m-am inregistrat in ROI pentru achizitii intracomunitari . Depun D.390 si D.301 /lunar. Fact. externa vine in RON .
M-am incadrat in sectiune 4. , la cursul de schimb am trecut 0, iar la TVA datorat tot 0. Am depus-o pentru prima data - si are o eroare pe care nu stiu care este.
Daca a conpletat cineva un asemenea decont va rog ,, ajutati-ma,,