Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare la TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare la TVA

Firma la care fac contabilitate a iesit din TVA , iar cf. art.152 alin.7 din HGR 50/2012 am inteles ca nu trebuie sa fac ajustare pentru bunuri / servicii achizitionate pana la data de 30 sept.2011 ???
Sa-mi spuneti daca am procedat corect.
Da, ati procedat corect.

art.152 alin7 din Codul Fiscal.

Persoana impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 care în cursul anului calendaristic precedent nu depășește plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) sau, după caz, plafonul determinat conform alin. (5) poate solicita scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 în vederea aplicării regimului special de scutire, cu condiția ca la data solicitării să nu fi depășit plafonul de scutire pentru anul în curs, calculat proporțional cu perioada scursă de la începutul anului, fracțiunea de lună considerându-se o lună calendaristică întreagă. Solicitarea se poate depune la organele fiscale competente între data de 1 și 10 a fiecărei luni următoare perioadei fiscale aplicate de persoana impozabilă în conformitate cu prevederile art. 156^1. Anularea va fi valabilă de la data comunicării deciziei privind anularea înregistrării în scopuri de TVA. Organele fiscale competente au obligația de a soluționa solicitările de scoatere din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA a persoanelor impozabile cel târziu până la finele lunii în care a fost depusă solicitarea. Până la comunicarea deciziei de anularea înregistrării în scopuri de TVA, persoanei impozabile îi revin toate drepturile și obligațiile persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153. Persoana impozabilă care a solicitat scoaterea din evidență are obligația să depună ultimul decont de taxă prevăzut la art. 156^2, indiferent de perioada fiscală aplicată conform art. 156^1, până la data de 25 a lunii următoare celei în care a fost comunicată decizia de anulare a înregistrării în scopuri de TVA. În ultimul decont de taxă depus, persoanele impozabile au obligația să evidențieze valoarea rezultată ca urmare a efectuării tuturor ajustărilor de taxă, conform prezentului titlu. Prin excepție, persoanele impozabile care solicită în cursul anului 2012 scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform prezentului alineat nu au obligația să efectueze ajustările de taxă corespunzătoare scoaterii din evidență pentru bunurile/serviciile achiziționate până la data de 30 septembrie 2011 inclusiv.
va multumesc pentru imformare , vreu sa va intreb daca nu ma puteti ajuta si in privinta la d.301 speciala (ptr.achizitii intracomunitari)
Ba da, intrebati.
facturile externe sosesc fara TVA - eu sunt obligata aici la plata TVA ?, platesc si 10% imp.nerezidenti din val.fct.
multumesc
Daca ati solicitat cod fiscal pt.achizitii intracomunitare si nu sunteti platitor de tva in Romania, asta inseamna doar, ca ati ales sa platiti tva in Romania si nu in tara de unde faceti achizita. Depuneti decont special de tva si achitati tva in Romania.
Referitor la imp.venit nerezidenti, nu ma pot pronunta, datele comunicate de Dvs. nu sunt suficiente.