avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate flavius_marian

Activitate flavius_marian

Răspuns la discuția Vanzare teren
Da

Antik a scris:

sunteti propietar sau nu ?

Discuție Vanzare teren
Buna seara,
Am si eu o rugaminte la dvs daca ma puteti ajuta. Doresc sa vand un teren pe care il detin ca si proprietar. Insa am ajuns in situatia in care mi se solicita de catre notar un proces verbal de vecinatate semnat de catre vecinii terenului. Problema este ca 3 din 4 au semnat, iar al 4lea doreste sa semneze doar dupa obtinerea de foloase materiale. Acuma intreb.... acest proces verbal este necesar? Sau pot dovedi cu alte acte? Si ce pot face in situatia in care unul se opune??? Nu mai vand terenul???
Cornel Vasile a scris:

Despre ce zile este vorba?

1, 25 si 26 decembrie.
Exista urmatoarea speta: Luna decembrie pe anul 2017. Firma conform legii aplica cele 3 zile legale libere, angajatul este mentiunut acasa, insa pe statul de salarii acesta este remunerat doar 18 zile din 21 lucratoare, intrucat s-a explicat ca aceste zile libere date prin lege nu se platesc deoarece angajatul nu a fost prezent la locul de munca. Este legal sau nu acest lucru? si daca se poate prezenta un pasaj din lege prin care sajustifice sau nu acest fapt?
Mentionez ca de beneficiez de ajutor de somaj. Momentan am primit oferta din partea unei firme de mistery shopper sa inchei un contract de colaborare cu ei. De pe urma acestui contract de colaborare as primi, in cel mai fericit caz, maxim 100 de lei pe luna.... As dori sa aflu, daca exista incompatibilitate dupa lege intre somaj si contractul de colaborare. Stiam ca la un moment dat exista un plafon de ventiuri pe care sa le realizezi din contracte de colaborare fara sa afecteze somajul. Astept un raspuns. Multumesc anticipat!
freeelis a scris:

@ flavius_marian

1. Notificare de preaviz nu are nicio baza legala, angajatorul avand posibilitatea sa emita decizia de concediere anterior datei de incetare a c.i.m.

2. Este lovita de nulitate absoluta decizia de concediere care nu contine durata preavizului ...

3. Acordarea de salarii compensatorii este posibila numai daca asa ceva este reglementat in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern ala cestuia.


Cu umile scuze... va rog frumos sa-mi explicati mai pe inteles ce ati dorit sa spuneti la punctul 1 si 2, fara termeni juridici. Multumesc frumos.
Si sfatul dumneavoastra care este va rog? Pur si simplu sa merg maine... ultima zi... si sa-mi accept concedierea? Fara previz.. fara respectarea pasilor legali?
Mai am un lucru in afara acestor aspecte care ma nelinisteste. Inainte de a incheia CIM, doamnele de la personal m-u pus sa semnez un act incheiat intre mine si ei prin care daca plec inainte de termenul de 3 luni sa platesc un salariu intreg, iar daca ma concediaza ei inainte de termen, sa-mi plateasca ei acest salariu. Au mentionat ca aceasta este o garantie a faptului ca platesc analize medicale si alte pregatiri ale mele si astfel isi au asigurata suma. Acest act a fost pastrat de domniile sale si depus la dosarul de angajare. Eu am primit doar CIM si decizia de prelungire a acestuia cu inca 3 luni.
freeelis a scris:

C.i.m. incheiat pe durata determinata poate inceta inainte de expirarea termenului pentru care a fost incheiat, in conditiile prevazute de Codul Muncii.


Inteleg ca poate inceta, dar doresc sa stiu de ce nu se mai respecta cele 20 de zile de preaviz trecute in contract, faptul ca nu am primit o notificare scrisa cu cel putin 5 zile inainte de termenul prevazut de dansii in a-mi inceta contractul.... si daca pot beneficia chiar si financiar de aceasta luna ce mi se refuza din contractul semnat de ambele parti. Mentionez ca nu am abateri disciplinare sau orice alt motiv pentru incetarea contractului. Singura explicatie este ca se fac restructurari... neoficial spunandu`mi`se ca se doreste o reducere masiva de personal, iar pentru a nu se oferi salarii compensatorii sau orice alt beneficiu financiar, aceste disponibilizari vor fi facute in numar redus de persoane, dar in mai multe etape din timp.
Da. am semnat un act aditional la contractul de munca. Am si primit o decizie cu numar de inregistrare prin care se hotaraste prelungirea cu inca 3 luni.
Pe 04.01.2012 am incheiat un contract pe perioada determinata de 3 luni. La finalul acestei perioade, ca urmare a unei Decizii a conducerii, semnata de directorul executiv, mi s-a prelungit aceasta perioada cu inca 3 luni, urmand a inceta pe 04.07.2012. Pe 29.05.2012 mi s-a adus la cunostiinta verbal de catre seful direct ca voi fi disponibilizat (concediat) peste 3 zile, respectiv 01.06.2012, adica inainte de termen. Am rugamintea la dumneavoastra in a`mi spune daca acest lucru este posibil in aceste conditii. Mentionez ca in contractul individual de munca se mentioneaza ca in caz de concediere sa se acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare. Multumesc frumos.