avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate Larissa02

Activitate Larissa02

Buna seara. Detin o firma de transport marfa care este la inceput din pacate a ramas o masina in Bg pe care am fost nevoita sa o aduc in Ro cu platforma. Aici este pb mea. Am sunat la platforma m-am inteles cu un anumit domn la un pret am facut un virament bancar de pe firma pe PF deoarece domnul cu firma nu dispunea de un cont la aceiasi banca ( acesta fiind motivul spus de el) .Am specificat de la telefon caci doresc factura cu TVA mi s-a confirmat ca va fi.Dupa ce autoutilitara a fost ridicata si adusa in Ro in Bucuresti domnul sofer ( altul decat cel cu care luasem eu legatura ) a spus ca nu are nici o factura si ca pretul nu este acela care mi s-a spus la telefon crescuse cu vreo 500 de lei dar factura o voi avea a doua zi. I-am spus domnului caci in conditiile acestea eu nu-i pot da bani el nu a fost de-acord sa dea masina jos de pe platforma si am fost nevoita sa-i dau domnului o parte din bani.Acum imi trimite o factura de la o anumita firma cu suma integrala pe ea. Adica nu tine cont nici de transferul pe care l-am facut din firma pt avans si nici de banii dati in mana. Ce este de facut? Sunt obligata sa achit de doua ori ? Intre noi nu a fost nici un contract nu-mi poate oferi nici foaie de parcurs , cmr sau orice document precum el a facut acest transport.Ar mai trebui sa ii dau 300 de lei la suma care ne-am inteles de la inceput si as vrea sa-i dau acesti bani dar el doreste undeva la 2800 lei. Atat scrie pe factura. Pretul de la tel a fost de 1600 lei transferul bancar pt avans a fost de 660 lei in mana i-am dat 750 lei iar acum factura mi-a dat-o cu 2800 lei. km parcursi de catre aceasta platforma au fost 664 dus-intors ( ro-bg ) .
Buna ziua ma aflu intr-o situatie destul de dificila. Am permisul suspendat pe o perioada de 90 de zile pt depasirea limitei de viteza si as dori sa stiu daca pot sustine examenul pt redobandirea permisului in 30 de zile inainte ca dovada inlocuitoare sa expire.Mai exact dovada expira in 30 martie si as dori sa sustin examenul in 17-18 iar permisul sa il pot ridica in 30 aprilie deoarece trebuie sa plec din tara. Va multumesc
Răspuns la discuția Modificari in locuinta
Va multumec pt raspunsuri dar corect si omeneste nu era sa fiu mai intai anuntata de catre asociatie sau politie intrucat eu sa pot avea timp sa iau aceasta autorizatie? Mi s-a spus de la asociatie foarte clar 'Oricum nu veti avea timp sa mergeti dupa autorizatie caci certificatul de urbanism are valabilitate 6 luni.'.Acum daca primesc amenda si o platesc va fi totul ok?Adica chear si asa va trebui sa merg dupa adeverinta?
Răspuns la discuția Modificari in locuinta
Am primit acel bon inainte de a primi certificatul de urbanism
Buna ziua. Locuiesc la parter si am modificat geamul de la bucatarie in usa in urma cu 4 luni. Am facut proiect la cadastru pe care l-am depus la primarie si mi s-a eliberat un certificat de urbanism. Am crezut ca este destul si am dus o copie la asociatia de propietari cei de acolo mi-au spus ca este in regula dupa care mi-au facut o plangere la politie.Au venit cei de la pol locala si mi s-a spus ca pe langa acel certificat ar fi trebuit sa am si o autorizatie de la primarie si ca imi vor da o amenda cuprinsa intre 10 si 100 de milioane lei vechi.Am termen o saptamana sa prezint autorizatia.Nu stiu de unde si daca voi avea timp sa procur aceasta adeverinta dar este corect ceea ce se intampla? Nu trebuia sa fiu informata de catre asociatie in privinta adeverintei? Va multumesc
Răspuns la discuția Agresiune fizica
Da eram langa o masa stand de vorba cu o prietena persoana s-a ridicat pur si simplu de la masa si a venit sa ma stranga de gat.Am incercat sa ma apar lundu-i mana si in acel moment am simtit cum mi s-a smuls lantisorul de la gat nu am stat sa vad ce -sa intamplat mai departe am preferat sa plec tocmai pt a nu se isca un scandal mai mare.Nu pot sa fiu sigura daca acestea erau intentiile persoanei respective deoarece ne cunosteam si am avut in trecut o mica cearta.Probabil dorea doar sa se razbune dar totusi am ramas si fara lantisor.
Răspuns la discuția Agresiune fizica
Am uitat sa specific ca totul s-a petrecut intr-un loc public mai exact intr-un restaurant si da erau foarte multe persoane care au vazut incidentul.Nu am fost lovita de aceea nu cred ca la doctor voi rezolva ceva.A fost doar o strangere de gat in urma careia nu au ramas semne pe corp.Va multumesc
Buna seara.
Se intrebarea mea este atunci cand o persoana te ameninta in repetate randuri verbal iar la un moment dat cand se intalnesc te strange de gat cu putere incercand sa-ti opreasca respiratia se numeste agresiune fizica?Cum se pedepseste aceasta fapta?Sau se considera doar o neintelegere?La momentul incidentului aveam si un lantisor de aur la gat care a disparut.Se poate face ceva ?
Multumesc