avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate dana_1975

Activitate dana_1975

Răspuns la discuția Pensie alimentara
Multumesc mult.
BaiatuL meu, major, fiind elev in cl 12, are o sentinta definitiva prin care tatal sau este obligat sa i plateasca pensie alimentara pana la terminarea studiilor dar nu mai tarziu de 26 de ani. In toamna, baiatul vrea sa dea la facultate. Intrebarea mea este: tatal sau este obligat sa plateasca pensie si in perioada vacantei dintre liceu si admiterea la facultate respectiv iulie, august, septembrie 2018? Multumesc anticipat !
Buna ziua.Saptamana aceasta baiatul, care este major, a avut proces pt recalcularea pensiei alimentare deoarece veniturile tatalui in ultima perioada s-au majorat.D na judecatoare la finalul procesului a zis ca ramane sentinta in pronuntare dar am citit pe portal just, cautand dosarul urmatoarea : (citez exact) ,, pronuntarea se face prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei " si mi- a mai dat un termen. Ce inseamna mai exact? Multumesc anticipat.
Multumesc, si majorarea pensiei se calculeaza la brut sau net?
Buna ziua, am implinit 18 ani si sunt inca elev si vreau sa-i deschis proces tatalui meu pt prelungire pensie alimentare si totodata pt majorarea ei. El este primar de comuna. Am tot auzit ca s-au marit salariile primarilor de comune dar nu gasesc nimic oficial pe net despre acest lucru. As vrea sa depun in instanta si o dovada clara in acest sens, o lege , un articol de presa ......ceva.Am gasit o majorare din 2014. Ma puteti ajuta dvs cu o informatie unde sa caut? Si intrebarea doi: majorarea pensiei se face la salarul brut sau net? .Multumesc anticipat.
Buna ziua, Parintii mei sunt divortati de 16 ani. Tatal meu s-a recasatorit si mai are 3 copii. Intrebarea mea este: in autobiografia si in tabelul nominal care -mi sunt necesare pt inscrierea la Scoala Subofiteri Falticeni, trebuie sa trec si fratii vitregi? Multumesc anticipat pt raspuns.
Răspuns la discuția Procura
Am inteles. Multumesc mult pt lamuriri.
Răspuns la discuția Procura
Dar unitatea la care lucreaza poate sa i opreasca cv pensiei alimentare si sa i vireze in contul baiatului in baza acestui act de mana?
Răspuns la discuția Procura
Fostul meu sot a reluat recent legatura cu fiul meu dupa aproape 17 ani in care nu s-a interesat de soarta lui. Acum imi da pensia in cont dar dupa ce fiul meu implineste 18 ani m-am gandit la varianta unui contract ptc nu vreau sa-l tarasc pe fiu prin tribunale, procese. Si de aceea am vrut sa ma interesez daca se poate face un contract intre cei doi si pe baza acelui contract sa i fie retinut pe statul de plata pensia alimentara.
Discuție Procura
Buna ziua. Fiul meu anul acesta implineste 18 ani, termina clasa 11. In hotararea de divort este mentionata primirea acestei pensii pana la majorat. Intrebarea mea este: in loc de un nou proces de prelungire a pensiei alimentare pana la terminarea studiilor, este valabila o procura la notariat intre fostul meu sot si fiu prin care acesta se obliga sa plateasca pensia alimementara pana la terminarea studiilor fiului meu? Multumesc anticipat.