Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

BaiatuL meu, major, fiind elev in cl 12, are o sentinta definitiva prin care tatal sau este obligat sa i plateasca pensie alimentara pana la terminarea studiilor dar nu mai tarziu de 26 de ani. In toamna, baiatul vrea sa dea la facultate. Intrebarea mea este: tatal sau este obligat sa plateasca pensie si in perioada vacantei dintre liceu si admiterea la facultate respectiv iulie, august, septembrie 2018? Multumesc anticipat !
Buna ziua,
Daca tatal nu va intelege sa o plateasca de omenie atunci, dupa ce baiatul intra la facultate, se poate intoarce impotriva tatalui obligandu-l la plata.
Multumesc mult.