avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate codin12

Activitate codin12

Răspuns la discuția succesiune
Dar tot nu vrea sa imi dea banii pt ca zice ca nu l-a obligat instanta sa mi dea instanta spune ca am dreptu la1/3 din banii dar nu numeste cine mi da.
Discuție succesiune
in urma unui proces de succesiune am obtinut reintorcerea unei sume de banii in masa succesorala bani ridicatii de unul dintre cei 3 mostenitori iar eu am cerut impartirea in cote de 1/3. .Ce actiune trebuie sa fac in instanta impotriva fratelui care a scos banii de la cec daca instanta a dispus impartirea banilor in cote de 1/3 dupa cum am cerut. Va multumesc pentru solutiia pe care mi-o veti da. MARIN
Suntem 3 coproprietari in indiviziune la un imobil dupa un partaj succesoral si pentru ca sa ne fie primit dosarul la ocpii ,ocpii ne conditioneaza cu platirea acelui impozit de 1% pe transfer de proprietate .2 copropietari am platit dar unu nu vrea sa plateasca . Ce e de facut? cel care nu a platit impozitu are domiciliul la constanta si cei care au platit au domiciliul in cluj. Va rog solutii ,si va multumesc anticipat pentru solutii. MARIN
in cadrul unei succesiuni am cerut instantei ca noi cei 3 mostenitori sa fim intabulati in indiviziune pe casa parintilor mei iar eu am mai cerut intorcerea unei sume de bani in masa succesorala ridicate din contul mamei mele de sora mea care a profitat de dementa mamei mele si care a impartit suma pe din doua cu fratele meu,si partajarea masei succesorale compusa din aceea suma si impartirea ei in parti egale (1/3 la fiecare)

instanta a introdus suma de banii in masa succesorala si a dispus ca prin partaj succesoral impartirea acestei sume in cote de 1/3 celor 3 comostenitori

dar daca suma a fost impartita pe din doua de sora si fratele meu mie cine imi da cota mea, intrebarea mea este de ce instanta nu s-a pronuntat sa imi spuna cine imi va da cota mea de 1/3 din banii ,sora care ea ridicat din contul mamei ,sau cei 2 ,, fratii " ai mei
Răspuns la discuția uzucapiune
Mai e o problema suprafata folosita e de 12 ari iar cea i n contract e de 8ari bunicu ia mai dat 4ari spre folosinta unde pe 4 ari simt 10 proprietari care sau intabulat pe baza unei mosteniri din 44.Avem pe actul facut pentru avizare la pompieri cind a refacut casa ca proprietar era bunicu.Pot face uzucapiunea singur sau neaparat impreuna cu fratele
Discuție uzucapiune
Am o intrebare.Impreuna cu parinti am folosit un imobil cu gradina dat de bunici parintilor mei dar bunici nu erau intabulati aveau contract de mina de c/v. Parinti au locuit acolo din 60 iar eu din 68 avind domicilul pina in2000 in buletin si am locuit efectiv 25 acolo dupa care veneam saptaminal sa imi ajut parinti in agricultura.Mai am un frate nascut in75 care in 95 si/ a schimbat domicilul si a plecat in italia venind in vizita odata pe an sau deloc. In 2000 mi/am schimbat domiciliul cumparindu/mi o alta locuinta,dar miam vizitat parinti lunar. Fiind imobil primit de la bunici nu am fost deranjati de proprietari din CF.Parinti au decedat intrebarea e daca pot face uzucapiunea de 30 de ani avind in vedere ca am locuit din 68 pina in 2000 dovada fiind buletinu si vecini.
Sora mea a deschis proces cerind instantei sa ii fie atribuita casa mamei mele bun propriu tata fiind si el decedat.Mama a avut bani la banca.In 2012 a facut un AVC in urma caruia la iesirea din spital a fost in policlinica dusa de sora la un medic psihiatric care a constatat ca sufera de dementa mixta hemipareza dreapta avansata afazie mixta. Neputind sa o ingrijeasca a internat o intr un Spital de recuperare aflat in subordinea DGASPC unde ia fost eliberat un certificat ca are un handicap foarte grav unde a si murit dupa 7 luni.Cu 2 zile inainte de internare a fost la banca unde mama a imputernicit o pe cont si a ridicat bani dupa 2 luni
In act.rec.am cerut anularea imputerniciri pt. Lipsa discernamint si includerea banilor in masa succesorala.Daca se dovedeste ca sora a ridicat bani si ia folosit in interes propriu fiind inca pe fond pot sa cer raportul banilor prin raportarea darului manual care are tot acelasi scop de readucere a banilor in masa succesorala
Răspuns la discuția Mostenire
Deci ce raporteaza suma de bani primita de sotia lui sau pretul de vinzare care l/a incasat cind a vindut garsoniera. Aceasta e intrebarea mea A primit un dar manual 4000 de lei a mai pus 2000 si a cumparat garsoniera sotia. A vindut cu 40000 ce raporteaza 4000 sau 40000.
Discuție Mostenire
daca soacra da o suma de bani norei pentru ca fiul ei nu era in tara si aceasta mai pune alti bani si cumpara o garsoniera pe numele ei pe actul de cump/vinzare apare numai ea dar casatorita.Fiul la decesul mamei trebuie sa raporteze suma data norei sau pretul de vinzare al garsonierei la masa succesorala a mamei.Mentionez ca soacra norei nu apare in actul de vinzare/cump.E o donatie cu raport sau cu scutire de raport. Va multumesc pentru raspunsuri.
Discuție taxa judiciara
in instanta la succesiunea mamei mele sora mea a pus o valoare mica la casa 11000 ron dar valoarea de piata este 100000 ron si spune in una din intimpinari ca este dispusa sa ne dea sulta mie si fratelui meu 25000ron la fiecare atunci instanta ar trebui sa/i puna in vedere sa timbreze la valoarea de 75000 ron sau sa cer eu acest lucru intrucit eu dupa aceea cind voi cere sa se puna casa la valoare reala sa platesc taxa de timbru de la 75000 la 100000.Astept pareri .Va multumesc