Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

daca soacra da o suma de bani norei pentru ca fiul ei nu era in tara si aceasta mai pune alti bani si cumpara o garsoniera pe numele ei pe actul de cump/vinzare apare numai ea dar casatorita.Fiul la decesul mamei trebuie sa raporteze suma data norei sau pretul de vinzare al garsonierei la masa succesorala a mamei.Mentionez ca soacra norei nu apare in actul de vinzare/cump.E o donatie cu raport sau cu scutire de raport. Va multumesc pentru raspunsuri.
codin12, utilizator
codin12 a scris:

daca soacra da o suma de bani norei pentru ca fiul ei nu era in tara si aceasta mai pune alti bani si cumpara o garsoniera pe numele ei pe actul de cump/vinzare apare numai ea dar casatorita.

Daca garsoniera a fost cumparata in timpul casatoriei, se considera bun comun al sotilor, chiar daca pe contract este trecuta numai un singur sot.

codin12 a scris:

Fiul la decesul mamei trebuie sa raporteze suma data norei sau pretul de vinzare al garsonierei la masa succesorala a mamei.Mentionez ca soacra norei nu apare in actul de vinzare/cump.E o donatie cu raport sau cu scutire de raport. Va multumesc pentru raspunsuri.

Donatia trebuie sa rezulte dintr-un inscris autentificat sau nu la notar.

Scutirea de raport a donatiei trebuie mentionata in mod expres in acel inscris.

In lipsa mentiunii se considera o donatie pur si simplu.
Deci ce raporteaza suma de bani primita de sotia lui sau pretul de vinzare care l/a incasat cind a vindut garsoniera. Aceasta e intrebarea mea A primit un dar manual 4000 de lei a mai pus 2000 si a cumparat garsoniera sotia. A vindut cu 40000 ce raporteaza 4000 sau 40000.
codin12, utilizator
E vorba de o donatie de 4000.