avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Activitate ranedo

Activitate ranedo

Pensie anticipata în baza Legii 19/2000 cu data de 01.04.2005, data nasterii 13.04.1946. Cu stima,
C. Plata drepturilor se face incepand cu data de 31.12.2010 !!! modificata manual, in 01.01.2011 cu semnatura CJP
Buna ziua!
Am Decizia Nr. .... /11.07.2011 privind acordarea pensiei pentru limita de vârsta.

A. Urmare examinarii actelor din dosarul de pensionare inregistrat la nr. .... /14.02.2011
in baza Legii 263/2010 se admite cererea de pensionare a solicitantului XXXXXX XXXXX de sex M născut ../../...., se stabilesc urmatoarele drepturi:
B. Drepturile au fost stabilite incepand cu data de 31.12.2010
C. Plata drepturilor se face incepand cu data de 31.12.2010 !!! modificata manual, in 01.01.2011 cu semnatura .

INTREBARE: care este data iesiri in pensie pentru limita de vârsta ?
La un stagiu de cotizare de peste 25 de ani, va aduce o pensie mai mare, pentru perioadele lucrate peste această limită si pentru cei care au iesit deja la pensie vor primi de anul viitor, punctaj suplimentar ?
O incuvintare a executarii silite de catre Judecatorie, fara cale de atac, emisa in 31.Ianuarie, mai poate fi contestata de debitor, care a facut o cerere de recurs in 03 Februarie, in procesul in care sa constatat debitul?
In Hotararea instantei de APEL se spune:‘Cu drept de recurs în termen de 30 de zile.
Cele 30 de zile se calculeaza de la:
- data Hotărârii la care minuta este pronunţată potrivit legii;
- data cand am primit plicul cu Hotararea acasa?
Am fost pensionata anticipat in Iunie 2005 si pentru limita de varsta in Iulie 2009. Se aplica si mie INDICELE de CORECTIE?
A - De când se considera „înscrierea inițială la pensie“ din cuprinsul art. 170 alin. (3) din Legea nr. 263/2010, în cazul meu am ieșit în pensie de invaliditate la 10.05.2007, iar în 17.06.2014, respectiv, de când se aplica indicele de corecție?

B -În care din aceste situații erori materiale, de calcul sau al oricărei greșeli de redactare, omisiuni sau mențiuni greșite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare și redactare a datelor se incadreaza neacordarea indicelui de corecție retroactiv? -LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 Articolul 107 (2^1) Prin excepție de la prevederile alin. (2), în cazul unei erori materiale, de calcul sau al oricărei greșeli de redactare, omisiuni sau mențiuni greșite, intervenite în procesul administrativ de evaluare, prelucrare și redactare a datelor în vederea emiterii deciziei de pensionare sau a datelor înscrise în aceasta ori în sistemul electronic de punere în plată a deciziei, termenul general de prescripție nu se aplică pentru recuperarea de către beneficiarul dreptului la pensie a sumelor neplătite de către casa teritorială de pensii competentă.(la 02-05-2021, Articolul 107 din Sectiunea a 7-a , Capitolul IV a fost completat de ARTICOLUL UNIC din LEGEA nr. 113 din 28 aprilie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 459 din 29 aprilie 2021)
Ca de obicei, nu au invocat nimic!!! Poate ca din cauza ca Lgea 1/1970 a fost abrogata!!
Va multumesc! Sotia a iesit la pensie in anul 2009. iar Casa de pensii nu a luat in considerare cei 7 ani!!! Cu stima,