Forum Discuţii juridice Executare silită O incuvintare a executarii silite de catre ...
Discuție deschisă în Executare silită

O incuvintare a executarii silite de catre Judecatorie, fara ...

O incuvintare a executarii silite de catre Judecatorie, fara cale de atac, emisa in 31.Ianuarie, mai poate fi contestata de debitor, care a facut o cerere de recurs in 03 Februarie, in procesul in care sa constatat debitul?
Calea de atac există și se numește contestație la executare, dar are un termen de doar 15 zile calendaristice de la data când aflați de executare sau poprire.

După acest termen de 15 zile nu mai puteți face nimic, deci grăbiți-vă.

Nu are nici o treabă recursul în această speță., e o mare greșeală și va pierde sigur.
Calea corectă este contestație la executare care se depune la judecătorie.

Deci contactați urgent un avocat să vă ghideze și să vă redacteze cererea de contestație.
Dapix, utilizator
Calea de atac impotriva executarii silite este contestatie impotriva executarii silite
Procedura de contestare executare are termen de 15 zile calendaristice de la luarea la cunostiinta
Sunt 2 spete distincte cauza in care instanta a dispus valoarea debitului si incuviintarea executarii silite a debitorului
Încuviințarea de executare silită se judecă doar în camera de consiliu, fără citarea părților.
Numai creditorul are drept la cale de atac la această acțiune formulând apel.

Din acest motiv debitorul se poate apăra de executarea silită dacă este abuzivă, sau ilegală, sau dacă a intevenit prescripția..., doar prin acțiune separată numită contestație la executare.

Debitorul poate obține anularea sau corectarea executării silite prin contestație la executare, dacă sunt motive temeinice.
Dapix, utilizator