avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate giorgio24

Activitate giorgio24

Multumesc pt raspuns,eu vroiam sa ma asigur ca atunci cind unul dintre noi decedeaza celalalt nu ramine pe drumuri!Unde se face acel testament la avocat sau notar?
In prezent avem un apartament cumparat acum 40 de ani pe numele meu si al sotiei mele.Avem 2 copii plecati din tara fara sperante ca se vor mai reintoarce careva linga noi ba chiar nea sfatuit sa facem in asa asa fel ca atunci cind unul din noi va deceda sa ramina celalalt sot cu casa caci pe ei sa nu ii punem pe drumuri.e ne sfatuiti cum sa facem sa ii pot ceda toate drepturile sotiei mele,fara ca copii sa se amestece,Oare se poate sa ii dau cu contract de vinzare cumparare pe numele sotiei si eu sa fiu trecut ca si mostenitor?
In somaj am fost in anul 1999-2000
Cind sa inchis fabrica unde am lucrat am primit 1 an ordonanta si dupa aia somaj.Intrebarea mea este daca acel an de ordonanta se considera vechime in munca?
Sunt barbat am o vechime de 35 ani lucrati in tara si 4 ani in strainatate,intrebarea mea este daca cei 4 ani lucrati in strainatate cu contract legal se adauga linga cei 45 ani cotizati in tara pt ca sa ma penalizeze mai putin la pensie anticipata.
AM fost in somaj 1 lunadupa care m-am angajat la o alta firma si primesc 30 la suta din somaj pina in iunie.Intrebarea mea este daca am dreptu sa primesc acesti bani pt luna febroarie daca in toata luna sunt in concediu medical fiind intrernat in spital la urgenta si apoi concediu medical de recuperare!
Sunt in pensie anticipata de 1 ani,daca imi gasesc de lucru ma pot angaja din nou?
AM iesit la pensie anticipata partial in octombrie 2014 cu o penalitate de 45%.Am depus cererea de recalculare in 24 -11-2017,dar inca nu s-a marit,am fost si am intrebat si au spus ca nu au primit formularul de calcul al pensiei!Va rog sa-mi spuneti calculul nu se face dupa legea din 2016? Am citit pe net ca daca in luna noiembrie depui cererea in octombrie primesti pensia marita.Celor care acum ies la pensie dupa ce le calculeaza?
Discuție informare
Daca esti in pensie de boala si ai peste 60 de ani mai trebuie sa mergi la comisie din 6 in 6 luni?
Discuție pensie de boala
Timpul cit esti in pensie de boala se considera vechime in munca cind ajungi la pensie de drept?