avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate carmadara

Activitate carmadara

MULTUMESC
IN CAZUL IN CARE EXISTA CONCEDIU NEEFECTUAT (din diverse motive) CARE ESTE PERIOADA PENTRU CARE SE ACORDA RENUMERATIA IN BANI LA INCETAREA C.I.M
Răspuns la discuția ACORDAREA DE CADOURI
DECI ACEEASI=150 LEI, DAR DACA VREAU SA DAU MAI MULT? IMPOZITEZ SAU NU?.
In cazul unei societati care beneficiaza de prevederile OUG 114/2018, care este suma cumulativa pentru care se pot acorda cadouri?
Buna ziua,
In luna decembrie 2019 s-au constituit , s-au repartizat si s-au platit dividende anterioare anului 2019 catre cei doi asociati in proportiile cu care au participat la capitalul social, si anume:
asociat 1 : 45900-2295 = 43605
asociat 2 : 5100-255 = 4845
total 51000-2550 = 48450
Pentru asociatul 1 am inteles ca trebuie depusa declaratia unica.
Va rog sa ma ajutati in privinta sumei care trebuie declarata in declaratia unica in vederea impozitarii
Parerea mea este ca nu puteti beneficia de pensie de intretinere de la fosta sotie,, dar va recomand sa va recasatoriti ca sa existe cineva sa va intretina.
Buna ziua,
Intrebarea mea este cum pot opera in Revisal trecerea contributiilor de la angajator la angajat pentru personalul detasat.
Pot intrerupe detasarea, schimbat salariul si detasat?
Ar trebui sa suspend prin Decizie de Incetare Detasare si apoi sa initiez din nou detasarea prin cerere?
Răspuns la discuția Detasare personal
multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
imi dau seama acum cand am citit mesajul meu ca ultima intrebare nu a fost clara.
cine intocmeste dosarul pentru depunerea actelor in vederea obtinerii A1?
societatea care detaseaza personal, sau societatea care primeste personalul detasat ?
Buna ziua, as avea si eu niste intrebari legate de detasare:
- pot detasa personal catre o alta societate care are un contract de prestari servicii in afara tarii?
- cine asigura plata drepturilor salariale pe perioada detasarii?
- cine intocmeste formularul A1?
Răspuns la discuția Inregistrare factura storno
Nu, a fost / este factura de echipamente conform unui contract cu anexe in care erau specificate toate produsele. Furnizorul roman comercializeaza produsele companiei mama. "Gen" franciza.