avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate darksideliar

Activitate darksideliar

Discuție FILAJ-URMARIE
Buna ziua! De obicei inainte de arestarea preventiva se face un filaj (fapte de aceasta competenta . de exemplu vanzari de droguri sau fraude informatice , etc)!
Vreau sa va intreb dak Diicot are dreptul(voie) sa fileze minori pentru a ajunge la cei majori ! Va multumesc! si daca se poate asta va rog sa imi spuneti si mie articolul referitor la acest lucru din cpp sau cp! multumesc!
nu conteaza motivul asta.. pentru ce ma cert eu cu ea..pt ca eu nu cer ajutor pentru impacare eu vreau doar sa stiu daca am drepturi sa raman in aceasta casa sau nu. Si mamei mele , bunica ia cumparat aceasta casa (apartament), cand mama avea 21 ani. Eu de unde sa am bani acum de o casa mai ales pe vremea assta ? Nu intelege-ti ? Daca ea ma ameninta mereu ca ma da afara din casa..eu nu mai suport sa nu pot sa nu ii spun nimic..vreau sa am o "foaie" hotarare sau sentinta sau ce o fii ea care sa ii dau cu ea peste fata si sa ii spun : MAMA EU AICI STAU PANA IMI EXPIRA BULETINUL SI NU MA MAI IEI IN SPATIU. PANA ATUNCI NU AI CE SA FACI DECAT SA MA DAI IN JUDECATA CA SA MA EVACUEZI.. ... asta eu credeam ca exista dar se pare ca degeaba ai un domiciliu pe buletin..
poate ma intelegesi pe mine cineva..pana nu ma da afara..si nu mai am nici net sa intru aici..
PRACTIC DACA NU VREAU SA IES ? dar DACA o sa vin odata acasa si un vrea sa descuie usa pot sa sun la politie sa le spun ca m-am ratacit sa ma duca acasa ? :) ca doar legal locuiesc acolo...
daca am 25 ani, sunt la facultate anul 1 (m-am inscris acum), si adresa din buletin este cea unde locuiesc in prezent.. ma poate da mama afara din casa ? stiam ca exista art.305 cod penal si art86 cod familiei plus alte articole probabil... dar ma gandesc ca nu ma poate da afara din casa atat timp cat in buletinul meu am domiciliul cu mama in casa. Mama este proprietara casei. Si daca sa zicem ca ma da in judecata sa ma dea afara din casa ..pe timpul judecatii cred ca tot la ea stau pana se pronunta sentinta adica o groaza de timp ca se poate amana procesul f mult timp. pe scurt ma poate da afara din casa INSTANT fara sa existe proces sau ceva ? Multumesc . As vrea sa imi spuneti si cateva articole.
Discuție MOSTENIRE
pot sa nu mostenesc nimic din partea parintilor daca acestia nu vor ca eu sa mostenesc ? exista vreo posibilitate ca eu sa fac ceva inainte ca eu sa mostenesc partea mea ? exista vreo posibilitate ca eu sa dau in judecata parintii sa ma dezmosteneasca si sa imi primesc partea mea ? multumesc.
Discuție Contract Notar
Buna ziua. In anul 2009 eu X am imprumutat pe cineva cu o suma de bani fara dobanda si am facut un contract la notar pe o perioada de o luna de zile deci Y trebuia sa imi dea banii in timp de o luna. contractul este facut la inceputul anului 2009. Problema este ca eu am fost plecat si nici el nu a avut bani sa imi dea mai este valabil acest contract daca eu nu l-am actionat in judecata pana acum ? Expira cumva sau se prescrie acest contract ? multumesc.
Răspuns la discuția Ajutor FURT
DA am inteles. Ma gandesc sa nu ma intrebe in instanta de judecata de ce nu am intrebat cand dam cumparat acel telefon de unde provine pentru ca el nu avea nici macar incarcator. Eu la Politie am inapoiat telefonul impreuna cu o husa cumparata de mine si facuta cadou pentru ca nu vreau probleme. Nu ma intereseaza sa imi recuperez banii. Nu este un prejudiciu mare.
Pai dar eu nu vreau sa schimb adresa dupa buletin pentru ca eu sunt asa ca intr-o vacanta inca este valabila adresa mea dupa buletin. buletinul imi expira peste 2 ani.
Ce se intampla daca stau la bunicii mei mai mult timp dar fara forme legale ? mai mult timp insemnand 1-2 ani.
Discuție Ajutor FURT
Buna Ziua. Am si eu o problema. Acum o luna de zile am cumparat un telefon de la un prieten. Acum cateva zile am fost chemat la politie sa imi spuna ca acel telefon provine dintr-o talharie. Am dat declaratie ca nu stiam ca provine din talharie si cum s-a intamplat cand l-am cumparat. Am completat o declaratie de MARTOR. Pot sa patesc ceva ? Pot deveni invinuit la un moment dat ? cel care a comis talharia este deja arestat.