Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Forme legale pentru a locui undeva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Forme legale pentru a locui undeva

Ce se intampla daca stau la bunicii mei mai mult timp dar fara forme legale ? mai mult timp insemnand 1-2 ani.
Pai bunica ta ar avea probleme ca nu te-a delcarat la intretinere si nu te-a luat in spatiu poate primi amenda .

Ar trebui sa iti faci viza de flotant si sa te ia in spatiu .
In conformitate cu legislatia in vigoare trebuie sa aveti o viza de flotant si in cazul in care se va efectua un control puteti primi amenda.
In practica, daca bunica sta la casa, nu este nici o problema,
Pai dar eu nu vreau sa schimb adresa dupa buletin pentru ca eu sunt asa ca intr-o vacanta inca este valabila adresa mea dupa buletin. buletinul imi expira peste 2 ani.
Nu conteaza daca va prinde luati amenda daca nu aveti viza de flotanta
Pe spate se pune o „viza de flotant” care mentioneaza resedinta dvs. temporara (1-2-3-4 ani), domiciliul ramane acelasi