avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Forme legale pentru a locui undeva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Forme legale pentru a locui undeva

Ce se intampla daca stau la bunicii mei mai mult timp dar fara forme legale ? mai mult timp insemnand 1-2 ani.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 14:17, 9 Septembrie 2012
Pai bunica ta ar avea probleme ca nu te-a delcarat la intretinere si nu te-a luat in spatiu poate primi amenda .

Ar trebui sa iti faci viza de flotant si sa te ia in spatiu .
In conformitate cu legislatia in vigoare trebuie sa aveti o viza de flotant si in cazul in care se va efectua un control puteti primi amenda.
In practica, daca bunica sta la casa, nu este nici o problema,
Pai dar eu nu vreau sa schimb adresa dupa buletin pentru ca eu sunt asa ca intr-o vacanta inca este valabila adresa mea dupa buletin. buletinul imi expira peste 2 ani.
Nu conteaza daca va prinde luati amenda daca nu aveti viza de flotanta
Pe spate se pune o „viza de flotant” care mentioneaza resedinta dvs. temporara (1-2-3-4 ani), domiciliul ramane acelasi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Luare in spatiu - posibile neplaceri Ing.N Ing.N Buna ziua, Avem o familie din-o comuna care sta la noi in chirie si vor sa ii luam in spatiu. Acestia zic ca le trebuie copiilor la scoala. Cunoastem de ... (vezi toată discuția)
Cum pot lua o persoana in spatiu fiind minora ? adică eu m-am ... Ciocea Ciocea Cum pot lua o persoana in spatiu fiind minora ? Adică eu mam mutat într-un alt oraș și la scoala nu ma primește pentru ca nu am adresa din buletin aici ... (vezi toată discuția)
Luare in spatiu GEORGIANA ZAMTA GEORGIANA ZAMTA Buna ziua m-am cununat cu sotul meu si acum am ramas fara buletin. Stăm în casă soacrei mele ea fiind proprietara si nu vrea sa ma ia in spatiu pt a mi se ... (vezi toată discuția)