avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate ssosso

Activitate ssosso

Discuție Executare
Buna ziua am si eu o problema cine ma poate ajuta Am avut un proces pentru cheltuieli de judecata si am avut de achitat suma de 1091.o lei la care eu am achtat suma prin posta si la 3 luni dupa am primit prin posta ca si cum nu am achitato si am primit de executor ca am de platit suma 2666.0 lei cum pot sa fac acum ca sa pot da eu in judecata si pe cel ce a primit bani am si confirmarea de la posta ca ia primit si pe avocatul care m a dat la executor , ma gandesc ca executorul nu are nici o vina in toata povestea asta el doar si a fc datoria. As vrea sa i dau eu acuma pe iei in judecata si va rog sa mi spunety dc pot .Va multumesc.
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecatã
am avut un recurs si l am pierdut si tribunalul ma obligat sa platesc doar unuia dintre parati cheltuieli de judecata si acuma dupa 6 luni mia venit de judecatorie de la celalalt parat ca ma in judecata ptr cheltuieli de judecata si in acel act mi se spune sa pun intampinare .Intrebarea mea este ma mai poate da in judecata dupa ce tribunalul sa pronuntat pe sentinta ca irevocabil si acel avocat care cere acuma cheltuieli de judecat in intampinarea pe care a depuso ptr recurs el nu a cerut cheltuieli de judecata si este normal ca tribunalul nu i a acordat ,eu pot sa pun acuma intampinarea aia sa arat ca el nu a cerut?
Buna ziua am avut un recurs si mi sa respins si ma obligat sa palatesc cheltuieli de judecat doar unuia dintrte parati si acuma du pa aproape 6 luni ma chemat in judecata ca sa platesc cheltuieli de judecata celuilalt se poate sa ceara du pa o asa perioada si dupa ce completul de judecata de la tribunal nu i le a dat doar unuia dintre iei cine poate sa mi raspunda si ce am de facut ca in actul pe care la m primit imi spune sa pun intampinare si dc am castig de cauza dc pun intampinare cu intapinarea avocatului unde nu a cerut cheltuieli de judecata dar are chitanta facuta
cheltuielile de judecata revin de la recurs unde tribunalul zice. respinge ca nefondat recursul inpotriva sentintei nr ....... si obliga pe recurentii la plata sumei de 800 de lei intimatului .... irevocabila si dupa aproape 5 luni imi zice ca sa dau banii pe cale amiabila. nu mi se pare corect ca acest avocat nici nu a fost prezent la ultimile 2 infatisari si poate nici nu adepus chitanta si in intimpinare nu cere cheltuieli de judecata.


[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
buna seara se mai pot cere cheltuieli de judecata dupa o sentinta definitiva dc am fost obligat sa platesc doar unuia dintre parati si acuma dupa 4 luni de la sentinta publicata definitiva celalalt parat imi cere cheltuieili de judecata pe cale amiabila amenintand ca imi deschide proces ptr cheltuieli de judecata


[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Răspuns la discuția nerespectarea unui act notarial
si podul este comun dar despartit printr o schita dar o camera din pod este la el si mia inchis podul ca nu mai am acces acolo dar pana acuma nu am avut probleme asa ca intre vecini acuma sa fc rau si nu ma lasa dc am nevoie sa schim o tigla sau altceva nu mai am pe unde intra decat pe acoperis avem acte care ne despart schita act notarial unde spune ca nu vom mai avea pretenti uni fata de ceilalti dar el nu vrea sa o mai recunoasca
Am un scandal cu un vecin nu vrea sa mi cedeze un pod de la casa noi fiind proprietari comuni pe aceeasi casa dar cu intrari separate avem un act de iesire din indiviziune cu schita facut la notar dar pana acum ceva timp in urma aveam aces la acel pod si neam certat si nu ma mai lasa sa intru pe podul meu inchizandul si nici actul si schita nu mai vrea sa o recunoasca. Va rog sa mi spuneti unde sa ma duc la politie ca sa parcurg toate etapele fara sa ajung in tribunal decat dc nu se poate altcumva. Multumesc.
Răspuns la discuția REVIZUIREA RECURSULUI
este vb pentru o sentinta definitiva de iesire din indiviziune unde nu mi sa luat in calcul un act facut la notar si autentificat si eu dupa data pronuntari deciziei de respins recursul nu am luat nici un act de la tribunal doar am vazut pe usa tribunalui ca respins recursul si mia zis de la arhiva sa astept sa vina motivarea dupa care tre sa merg eu sa semnez si abia atunci pot sa fc cerere de revizuire sau contestatie in anulare
Buna ziua poate sa mi spuna cineva care este termenul in care mai pot cere revizuirea recursului si de cand incepe perioada de cand sa respins recursul sau de cand vine motivarea?

( Interventie moderator: Nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului forumului)
actul nu este nou este la doar de la inceputul procesului si am avut si o casare data de tribunal si acolo zice sa se calculeze cotele sau dc nu sa se plateasca o sulta dar in timpul procesului a aparut un teren gasit de expert care fc parte tot din cartea funciara anoastra si nu se mai tine cont de casare si vecna care intra in proces primeste terenul dupa uzucapiune si pe noi ne lasa tot asa cum am fost fara sa perimim nimic si pe mine ce ma supara si nu este corec act de inviz este facut la notar autentificat si specifica intre mine si vecin terenul ramane in cotele initiale cu zid despartitor dar niciodata nu mi sa calculat cotele si le am cerut in proces de 8 ani .dupa mine cotele sunt cele trecute in actul de vanzare cumparare si trebuia sa se calculeze cote din cf dupa terenul ramas fara terenul care facea obiectul uzucapiune