avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate narcispataru

Activitate narcispataru

Multumesc !
Buna ziua,

Am aplicat pentru Masura 1 - Microgranturi pentru IMM fara salariati si am obtinut micrograntul ( contractul semnat si plata contractului). Codul CAEN al societatii este 7311- Activitati ale agentiiilor de publicitate.
Asadar am cateva nelamuriri privind cheltuielile eligibile ( art 4.3.1 - OUG 130/2020 ) in aceasta situatie:
1. Pot repara autoturismul inmatriculat pe societate si folosit in interes de serviciu?
2. Pot amenaja un birou ( birou, calculator, scaun, mobilier birou ?
3. Pot cumpara un telefon mobil nou ( operez conturi de publicitate online?
Părerile sunt diferite chiar din partea reprezentanților Ministerului pe care i-am contactat. As avea nevoie de o opinie specializată. Mulțumesc!
Multumesc pentru sfat !
Multumesc, ioanbutariu ! Am inteles ca pot plati maxim 5000 de ron in numerar si restul obligatoriu prin transfer bancar, este corect? Nu as vrea sa calc pe bec.
Buna ziua,

As dori sa cumpar un autoturism de la o persoana fizica pe firma neplatitoare de TVA. Exista modalitati de plata in numerar toata suma( aprox 50.000 ron ) sau in rate ( cu acceptul vanzatorului si stipulat in contractul de vanzare - cumparare) ? Se aplica noile reguli de plata din aprilie 2014 cu plafonarea sumelor in tranzactiile dintre persoanele juridice/fizice? Multumesc anticipat pentru rapunsuri !