avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli deductibile pentru Masura 1 - Microgranturi ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli deductibile pentru Masura 1 - Microgranturi pentru IMM

Buna ziua,

Am aplicat pentru Masura 1 - Microgranturi pentru IMM fara salariati si am obtinut micrograntul ( contractul semnat si plata contractului). Codul CAEN al societatii este 7311- Activitati ale agentiiilor de publicitate.
Asadar am cateva nelamuriri privind cheltuielile eligibile ( art 4.3.1 - OUG 130/2020 ) in aceasta situatie:
1. Pot repara autoturismul inmatriculat pe societate si folosit in interes de serviciu?
2. Pot amenaja un birou ( birou, calculator, scaun, mobilier birou ?
3. Pot cumpara un telefon mobil nou ( operez conturi de publicitate online?
Părerile sunt diferite chiar din partea reprezentanților Ministerului pe care i-am contactat. As avea nevoie de o opinie specializată. Mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 4 Decembrie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: narcispataru , utilizator 09:49, 15 Decembrie 2020
Din pacate OUG 130/2020 a fost emisa de persoane care nu cunosc termenii economici, contabili, fiscali si de aici confuzia creata in legatura cu ce se poate deconta. Mai jos este textul ordonantei unde scrie care sunt alocarile care se pot efectua:


(1) Beneficiarii de microgranturi pot utiliza alocările din fonduri externe nerambursabile pentru susținerea unor cheltuieli de tipul:

a) cheltuieli privind stocurile de materii prime, materiale, mărfuri, precum și alte categorii de stocuri necesare activității curente/operaționale desfășurate de beneficiari;
b) datorii curente și restante față de furnizorii curenți, inclusiv față de furnizorii de utilități potrivit contractelor încheiate;
c) cheltuieli privind chiria pe bază de contract încheiat;
d) cheltuieli privind achiziția de servicii și reparații necesare activității curente de bază, cu excepția serviciilor de consultanță, studii și alte categorii de servicii indirecte cu activitatea curentă;
e) cheltuieli privind echipamentele de protecție medicală, inclusiv materiale de dezinfecție pentru protecția împotriva răspândirii virusului SARS-CoV- 2;
f) cheltuieli privind achiziția de obiecte de inventar, inclusiv obiecte de inventar de natura mijloacelor fixe necesare pentru reluarea activității curente;
g) cheltuieli privind achiziția de echipamente, utilaje, instalații, tehnologii, dotări independente necesare pentru reluarea activității;
h) cheltuieli privind plata datoriilor către bugetul statului.


Eu as inclina sa cred ca se pot aloca: 1 la litera d, 2 la litera g si 3 la lit f sau g.
Ultima modificare: Luni, 7 Decembrie 2020
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt beneficiarul unui microgrant. ronom65 ronom65 Bună ziua Sunt beneficiarul unui microgrant. Aș dori să știu dacă cheltuielile cu amenajarea biroului de lucru respectiv achiziția de mobilier, laptop, ... (vezi toată discuția)
Aș dori să întreb se pot aloca din microgant de 2000 eu pentru ... mate2007 mate2007 Aș dori să întreb dacă se pot aloca din microgant de 2000 eu pentru achiziția de gresie ,și material lemnos pentru amenajarea unei terase acoperite ... (vezi toată discuția)
Achizitia unei autoutilitare prin grant capital de lucru ... danany danany ACHIZITIA UNEI AUTOUTILITARE PENTRU DESFASURAREA ACTIVITATII SE POATE FACE DIN GRANTUL PENTRU CAPITAL DE LUCRU? (vezi toată discuția)