avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate ana30d

Activitate ana30d

Răspuns la discuția drept somaj conventie civila
daca beneficiez de indemnizatie de somaj si mi-am gasit un job....pot sa iau somajul in continuare si salariu, facandu-mi-se contract pe conventie civila fara , fara a mi se plati contributiile la stat?
exista vreo forma legala in care poti sa beneficiezi si de somaj ( eu beneficiind de somaj pt inca cateva luni ) si drepturi salariale in acelasi timp? vreo forma de contract dar nu CIM, sau CIM dar cu durata de 2 ore, sau contract de colaborare... stiu ca am mai auzit de cazuri, persoane pensionate si angajate cu jumatate de norma...
Răspuns la discuția Salariu compensatoriu
freeelis a scris:

Refuzul acordarii salariului compensatoriu se poate contesta in instanta in termen de 6 luni de la data incetarii c.i.m. si nu in termen de 45 de zile ...

In termen de 45 de zile se contesta decizia de concediere si nu nerespectarea preavizului ... sanse sunt 50% de castig si 50 % de pierdere .. nimeni nu va poate garanta si nici sa va spuan ca veti castiga 100%.




dar, parerea mea este ca pe contestarea salariului compensator as avea mai multe sanse de castig, mai mult de 50 %, poate chiar 100%, corectati-ma daca gresesc...
Răspuns la discuția Salariu compensatoriu
ana30d a scris:

si conform CCMului la nivel de ramura pot sa-i contestez in instanta ca nu mi-au respectat preavizul de 4 ore si solicitarea salariului compensatoriu?
nerespectarea preavizului de 4 ore o mai pot contesta? prietena mea jurista cu care am vb eu imi zicea de cele 45 de zile mentionate anterior pe legea dialogului social...ce posibilitate am sa castig cele contestate de mine? care sunt etapele procedurii de actionare in instanta a angajatorului de unde am fost concediata? care sunt riscurile pe care ar trebui sa mi le asum? cum s-ar putea solutiona acest proces, ce probabilitati credeti ca sunt?


si referitor la aceste intrebari?
Răspuns la discuția Salariu compensatoriu
contractul colectiv la nivel de unitate poate fi mai " prejos", nu stiu daca termenul e chiar corect, adica poate sa prevada altele decat ceea ce scrie in CCMul la nivel de ramura, semnat si aprobat de Ministerul muncii?
Răspuns la discuția Salariu compensatoriu
si conform CCMului la nivel de ramura pot sa-i contestez in instanta ca nu mi-au respectat preavizul de 4 ore si solicitarea salariului compensatoriu?
nerespectarea preavizului de 4 ore o mai pot contesta? prietena mea jurista cu care am vb eu imi zicea de cele 45 de zile mentionate anterior pe legea dialogului social...ce posibilitate am sa castig cele contestate de mine? care sunt etapele procedurii de actionare in instanta a angajatorului de unde am fost concediata? care sunt riscurile pe care ar trebui sa mi le asum? cum s-ar putea solutiona acest proces, ce probabilitati credeti ca sunt?
Răspuns la discuția Salariu compensatoriu
freeelis a scris:

CCM nu se incheie individual .. poate vreti sa spuneti c.i.m. = contract individual de munca ... angajatorii privati nu au nicio obligatie legala sa va raspunda in acel termen de 30 de zile. In reg.intern al acestora trebuie sa fie prevazuta procedura de soluţionare a cererilor sau a reclamaţiilor individuale ale salariaţilor.

Refuzul acordarii salariului compensatoriu se poate contesta in instanta in termen de 6 luni de la data incetarii c.i.m. si nu in termen de 45 de zile ...



da intr-adevar, stiu ca nu se incheie individual, m-am exprimat confuz, in ccm meu adica, in contractul colectiv de munca la nivelul ramurii din unitatea din care am facut parte, si ii sugeram sa citeasca ce scrie in ccm la nivelulul ramurii din care apartine unitatea unde a lucrat TRANSCENDO
Răspuns la discuția Salariu compensatoriu
dar ati citit ce scrie in CCMul dvs? in CCMul meu, unul dintre paragrafe este acesta:

" Prevederile prezentului contract individual de munca se completeaza cu dispozitiile Legii nr.53/2003 - Codul muncii si al contractului colectiv de munca aplicabil incheiat la nivelului angajatorului/grupului de angajatori/ramuri/national, inregistrat sub nr.________/______ la Directia Generala de Munca si Solidaritate Sociala, Municipiului Bucuresti/ Ministerului Muncii si Solidaritatii Sociale. "

conform ccm la nivel de ramura si eu beneficiez de un salariu compensatoriu, la nivel de ramura alimentara, unitatea unde am lucrat apartinand de aceasta ramura alimentara.
si eu tot cu articolul 65 am fost concediata. le-am trimis o notificare la care nu au binevoit sa-mi trimita raspuns inapoi, facuta de un jurist, cele 30 de zile au trecut, de la concediere, dar juristul mi-a spus ca pot sa-i actionez in instanta pe legea dialogului social, in care termenul unde pot sa contestez este de 45 zile.
multumesc pt informatii... :)
freeelis a scris:

Daca angajtorului ii sunt aplicabile prevederile acelui CCM , atunci sunteti indreptatita sa primiti acel salariu compensatoriu prevazut in CCM-ul respectiv.





bun, eu o sa vad ca in ziua in care se acorda drepturile salariale, nu mi se va vira si acest salariu compensatoriu... voi face o notificare prin care aduc la cunostinta ca solicit acel salariu cf art din ccm unic la nivel de ramura, nu vad nici un motiv pt care acestia nu vor da curs la cerea mea care este este legala.