avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate NICUMATEI

Activitate NICUMATEI

Conform art. 456 din noul cod fiscal persoanele cu handicap accentuat sunt scutite de la plata unui mijloc auto. Administratia locala nu acorda totusi decat jumatate. Este corect
?
Răspuns la discuția In legea 448/2006
Multumesc inca o data pentru promptitudine.
Sotia are handicap accentuat congenital permanent. Este pensionata in prezent. Am intocmit dosarul cu :
copie certificat , copie ci, declaratie pe propia raspundere conf art din lege.
La directia locala nu au vrut sa primeasca cererea pentru eliberarea unei adeverinte conf legi cu mentiunea ca nu primesc cereri decat de la persoanele cu handicap fizic( cel vizual nu il condidera fizic- banuiesc ca se refereau la cel locomotor) La banca am fost si pot primi imprumutul daca aduc adeverinta. Chair daca risc sa ma repet : exista mentiuni speciale ca cei cu handicap vizual nu au dreptul la aceasta adeverinta sau este un abuz?)
Conf art 27 din lege se mentioneaza ca persoanele cu handicap grav si accentuat beneficiaza de acest articol.Sotia mea nu a reusit sa ia adeverinta pentru reabilitarea locuintei pentru ca are handicap cod 4 vizual. Nu am vazut in lege ca se face distinctie dupa natura handicapului. exista alte prevederi in acest sens sau doar am fost trimisi la plimbare?
multumesc mult persoanei care imi va putea raspunde
Răspuns la discuția Hotarare definitiva
multumesc
Am legalizat o hotarire definitiva si irevocabila intr-un proces pentru stabilirea pensiei. Am depus un exemplar si la casa de pensii desi aveau hotarirea (in mai 2013) si desi hotarirea este din noiembrie 2012 nu s-a facut nici o modificare si mi s-a spus sa astept?!!
Ce se poate face in continuare ?
Multumesc anticipat persoanei care imi va raspunde.
Am avut un proces cu casa de pensii pentru gresirea deciziei de pensionare. In urma procesului pe 28.11.2012 s-a dat o sentinta favorabila cu drept de recurs in 10 zile. In aceasta perioada casa de pensii nu a facut recurs in timp util . Pentru ca pe hotarire nu a fost scrisa si anularea hotaririi Comisiei de contestatii de la CNP am facut cerere de complectare . Aceasta cerere a fost aprobata in data de 31.01.2013 cu drept de recur in 15 zile. Intrebarea mea : pot sa cer la arhiva emiterea si legalizarea hotaririi de 28.11.2012 ca definitiva si irevocabila sau trebuie sa astept si termenul pentru a doua hotarire. Nelamurirea mea este data de faptul ca sunt doua hotariri. Multumesc
daca ai cistigat un proces la tribunal si partea opusa nu face recurs in 10 zile in cat timp trebuie aplicata hotarirea care ramane definitiva
Am iesit la pensie in 24.11.2011 ;am vehime in munca 30ani si 2 luni si un certificat de incadrare in handicap accentuat vizual cod 4 permanent din nastere. Pe certificatul de incadrare in grad de handicap scrie "pensionare cu art 59 pentru nevazatori din legea pensiilor", dar casa de pensii a facut calculul pe art 58 Am facut contestatie , dar am primit raspunsul din DEX-nevazator=orb. Legiuitorul nu a facut mentiunea ca din cele 4 tipuri de handicap vizul numai cel grav beneficiaza de acest articol ci toate tipurile de handicap vizual. Doresc sa stiu daca exista si alt proces de acest tip ca sa il folosesc ca precedent sau daca exista un act normativ care sa explice art 59 din legea 263 cu mentiunea strict "grav".
Multumesc anticipat


[Mesaj editat - În forum nu se stabilesc relaţii profesionale între cei care întreaba si cei care raspund.]