avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate bm2

Activitate bm2

Daca esti functionar public. Ai voie sa iti deschizi un pfa si sa faci dupa program activitatea de software tester pe niste site-uri internationale de testing care te platesc 10-15$ per test
Daca imi fac un offshore in Dubai pt cryptomonede si trading FOREX. Mai sunt sub jurisprudenta Romaniei? De asemenea mai trebuie sa platesc impozit in ROMANIA? Eu stau in Romania mai calatoresc dar stau peste 6 luni de zile in Romania
Buna ziua exista un curs de invatare accelerata pe internet eu l-am facut si am fost ajutat de cineva pt ca singur nu poti. Cursul este pe torente si este facut de un rus. Cursul nu se mai afla de vanzare rusul si-a inchis site-ul si o disparaut nu am mai reusit sa dau de el. Sunt 60 de lectii eu as vrea sa le fac cu alte persoane in format de 1 on 1 coaching. Pt asta imi fac un PFA sau SRL. Problema este ca nu sunt gandite de mine lectiile sunt ale altcuiva si sunt si cartonase care trebuiesc printate pt memorare deci cineva care cunoaste isi va da seama cam de unde ii cursul. Intrebarea e ce probleme pot avea aici in Romania lucrand cu copii si studenti din strainatate. Multumesc
Poti sa lucrezi ca si contabil si in paralel sa fii si avocat pana cand reusesti sa te afirmi ca si avocat si ai un venit bun constant?


gi-jane2 a scris:

Teoretic, poti sa ajungi și avocat, sa castigi banii ăștia.
Bacalaureatul l-ai avut acum un an, ce ai mai făcut de atunci? Cursurile cărei facultati le urmezi?


Am o faculatate vreau sa fac o a doua,. Mi se pare usoara facultatea de drept am inceput sa citesc legi si imi place. Cred ca m-as descurca foarte bine. Insa am rude in sistem cu care nu ma inteleg si is la tribunalul civil si DIICOOT. De asta intreb pot sa ajung la banii astia doar din cazuri penale ?
Ok atuncea in 10 ani. Intrebarea ii daca pot intr-un oras asa mic fiind un avocat peste medie sa obtin aceste venituri doar din cazuri penale fara crima oganizata fara cazuri la tribunalul civil
Am o intrebare poti trai ca si avocat intr-un oras ca Targu Mures doar din cauza penale (fara crima organizata) ca si incepator poti in 2-3 ani daca esti peste medie sa ajungi la un venit de 2000-3000 de euro sau visez prea mult?


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

E fabuloasă intrebarea in primul rand este necesara o licenta in drept .Dacă sunteti licentiat,urmeaza examen barou,IINPPA si apoi puteti profesa doar ca av.Profesia de av este incompstibila cu exercitarea.profesiei de contabil...

Deci nu se poate atâta am vrut sa știu va multumesc frumos
Poti sa fii si contabil si avocat? Poti sa te ridici de la statutul de contabil pe care il faci part time si sa te ocupi part time si de pledoarii sau este vreo lege care iti interzice asta?
Buna ziua dl Popa,

Dar eu tot nu am inteles pot aceasta activitate sa mi-o inregistrez ca si PFA sau nu?

POPA GHEORGHE a scris:

PFA, II, SRL se inregistreaza ca firma la Registrul comertului si se declara activitatea la ANAF in baza Certificatului de inregistrare.
Prin declaratie direct la ANAF, ca PFI, se declara veniturile anual in vederea impozitarii si taxarii, trimestrial.