avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiussmmi

Activitate ovidiussmmi

Răspuns la discuția Urgentarea solutionarii cauzei
Oki,,,Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Urgentarea solutionarii cauzei
Asta nu am incercat,,,,dar daca dosarul nu e la parchet am dreptul sa o duc acolo?intr-o hartie care mi se da la parchet si cu ajutorul careia imi prelungesc dovada scrie ceva de genul.Din verificarile efectuate a rezultat faptul ca la Parchetul de pe langa Judecatoria Slatina a fost inregistrat dosarul penal cu nr. de mai sus privind pe sus-numitul, cercetat pentru savarsirea infractiunii prev. si ped. de art---- din Codul penal, dosarul aflandu-se in lucru la Politia MUNICIPIULUI SLATINA.
S-a rezolvat a fost o eroare a politistilor in hartia care mi-au trimis-o acasa,,,au completat gresit numarul de lege la care m-au incadrat.
Buna Ziua,,,,Am facut si eu un accident cu auto victima si in urma accidentului mi sa retinut permisul in vederea cecetarilor, la 2 luni si ceva dupa accident am fost chemat la politie sa dau o declaratie,politistul spunindu-mi ca are nevoie de declaratia mea ca sa finalizeze dosarul si sa il trimita catre parchet, zicandu-mi gata te-am rezolvat de noi ai scapat zilele astea avand in vedere ca dosarul tau e complet il finalizez si il trimit catre parchet, acum ai de asteptat pana iti da rezolutie parchetul,apoi cu rezolutia de la parchet vii la politie si iti iei permisul.Problema e ca de atunci si pana in prezent au trecut 2 luni si dosarul nu a ajuns la parchet, in total de la producerea accidentului si intocmirea dosarului trecand 4 luni jumate.Am facut o cerere catre Domnul Comandat in care am cerut urgentarea solutionarii cauzei intruct faptele sunt minore iar perioada de solutionare e aberant de mare-----:Odar problema e ca in momentul in care am dus-o la secretariat duduia de acolo mi-a refuzat-o spunandu-mi ca nu am dreptul sa fac o astfel de cerere si ca nu o poate primii. E normal????Eu stiam ca am dreptul sa fac o astfel de cerere dar ca ei nu prea sunt obligati sa tina cont de ea putand simplu sa iti dea un raspuns ca dosarul e in lucru si au si scapat de cererea respectiva.
Nu am consumat niciun gram de alcool..stiu sigur lucrul asta.Posibil sa fie o gresala in notificarea trimisa acasa?avand in vedere ca e completata de mana la nume prenume adresa articolul de lege si alineatul...eu dosarul nu l-am vazut astept sa vad ce zice parchetul si apoi imi iau avocat in cazul in care nu se termina cu nup.
Am lucrat pentru o scurta perioada de timp cu doua contracte de munca( 8 ore fiecare contract) la doi angajatori diferiti si nu s-a prins nimeni...cat am fost in concediu de odihna la unu am lucrat la altul si dupa ce am terminat concediul de odihna de la primul mi-am luat concediul fara plata 3 luni si am lucrat la cel de al doilea angajator,cand mi s-a terminat concediul de 3 luni fara plata am demisionat de la cel de al doilea angajator si m-am intors la primul.Nu sa aflat si nu mi-a zis nimeni nimic.
Nu am suflat in etilotest ca m-am lovit la cap si eram inconstient..mi s-a recoltat sange la spital pentru stabilirea alcolemiei...am avut 9 zile de spitalizare,dupa ce am iesit din spital am vorbit cu politistul care a intervenit la locul accidentului si a zis ca nu mai tine minte exact cazul meu si daca am avut alcolemie.Mi sa dat dovat cu drept de circulatie pe 15 zile, si am prelungit-o de doua ori pan acum.Parca la alcool nu mai primesti drept de circulatie???M-au bagat in ceata urat de tot cu incadrarea asta.
Nu am consumat alcool cat despre droguri nu putem vorbi asa ceva fiind exclus.
In vara acestui an am facut un mic accident cu motocicleta,eu fiind singura victima a propriului accident...si mi sa intocmit dosar penal fiind incadrat la art.196 alin.1...aici e dilema: nu inteleg de ce m-au incadrat la acest articol, dupa cate am vazut eu acest articol spune ca eram sub influenta bauturilor alcoolice sau a substantelor psihoactive !!!!!???? Cine ma poate lamurii si pe mine?
Buna ziua ...am si o o nelamurire, lucrez intr-o fabrica cu 700 de angajati si incepand de luna trecuta ni sa taiat 25% din salariu pe motiv ca asa vrea patronul.E normal sa muncesc 160 de ore pe luna si sa imi fie platite 120???Nu ar trebuii ca orele care nu ne sunt platite sa le stam acasa???:(:(