avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate mihainord

Activitate mihainord

Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,

Am un prieten care vrea sa-si deschida un PFA pentru predare cursuri de limbi straine si productie/vanzare bijuterii fantezie (fara metale pretioase). Le poate face pe ambele pe acelasi PFA sau are nevoie de alta forma legala?

Multumesc!
Răspuns la discuția ce parere aveti de noul website?
Azi merge considerabil mai bine. Poate se va uita cineva si in sursa sa mai curete javascriptul. Felicitari.
Buna ziua,
Din ianurie 2007 vom lansa o revista distribuita gratuit in anumite locatii din Bucuresti (si chiar pe strada). Stiu ca pentru asta am nevoie de un ISBN – INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER. Formatul e facut, cu tipografiile s-a vorbit, stim unde se vor distribui la inceput, echipa e gata si asa mai departe.

Acum intrebarile:
1. Am nevoie de un ISBN pentru fiecare numar scos sau dupa ce iau unul il pot folosi la toate editiile?
2. Care este legislatia in vigoare pentru lansarea si mentinerea unui periodic pe piata? Sau ce ar trebui sa stiu pentru inceput?
3. As aprecia daca mi-ai explica procedura de inregistrare pentru ISBN.
4. Ce coduri CAEN mi-ar mai trebui in afara de publicitate (revista va vinde spatiu publicitar in paginile sale) - 744/7440, editarea cartiilor - 2211, ziarelor - 2212, revistelor si periodicelor - 2215, alte activitati de tiparire - 2222, servicii pregatitoare pentru pretiparire - 2224, alte lucrari de tipografie - 2225

Multumesc si asptept rspunsul dvs!
Postelnicu Mihai Daniel
Buna ziua,
Din ianurie 2007 vom lansa o revista distribuita gratuit in anumite locatii din Bucuresti (si chiar pe strada). Stiu ca pentru asta am nevoie de un ISBN – INTERNATIONAL STANDARD BOOK NUMBER. Formatul e facut, cu tipografiile s-a vorbit, stim unde se vor distribui la inceput, echipa e gata si asa mai departe.

Acum intrebarile:
1. Am nevoie de un ISBN pentru fiecare numar scos sau dupa ce iau unul il pot folosi la toate editiile?
2. Care este legislatia in vigoare pentru lansarea si mentinerea unui periodic pe piata? Sau ce ar trebui sa stiu pentru inceput?
3. As aprecia daca mi-ai explica procedura de inregistrare pentru ISBN.
4. Ce coduri CAEN mi-ar mai trebui in afara de publicitate (revista va vinde spatiu publicitar in paginile sale) - 744/7440, editarea cartiilor - 2211, ziarelor - 2212, revistelor si periodicelor - 2215, alte activitati de tiparire - 2222, servicii pregatitoare pentru pretiparire - 2224, alte lucrari de tipografie - 2225

Multumesc si asptept rspunsul dvs!
Postelnicu Mihai Daniel
Răspuns la discuția ce parere aveti de noul website?
Buna ziua,
Am observat ca se incarca foarte foarte greu situl, cu toate ca am o conexiune la internet foarte rapida (1Mb/s extern real si in jur de 15 Mb intern). Cred ca problema e de la serverul pe care este gazduit situl: softhost.ro. Ciudat, e o firma din Bucuresti vad, foarte ciudat. Poate nu e numai de la asta, m-am uitat si prin sursa: pare ok, dar nu tot javascripul e extern (chiar sunt tone de javascript aruncate la intamplare), nu toate stilurile sunt externe, e bine sa nu se foloaseasca taguri gen dl, dd etc. Si se mai poate sa fie de la baza de date prost facuta sau neoptimizata. Sper sa va fi de ajutor. Lucrez in domeniu si ma gandesc ca un sfat e binevenit.

Va multumesc si sper ca mesajul meu sa fie serios luat in consideratie.

PS: pe InternetExplorer 7 nu se vad elementele grafice(butoane, poze mici).