avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters268171

Activitate ContSters268171

Multumesc pentru raspuns.
Jumatate din colegii de munca au luat prima de vacanta.

Odata cu legea fantoma restul au ramas cu ochii in soare desi si-au luat deja concediile.
Am inteles ca s-a amanat aplicarea legii respective pe motiv ca se face discriminare intre salariati(uniii primesc tichete si altii vouchere).

Intrebare:Care este situatia legala si unde sa ma adresez pentru a afla ceva.

Sa inteleg ca mai astept pana la demararea procedurii.
Deci e posibil sa iau voucherele dupa ce termin concediul.
Incepand cu 16 iulie trebuie sa intru in Concediu de odihna pe anul 2014( regie autonoma).

Cererea de concediu am facut-o luna trecuta.In primele zile ale lunii iulie trebuiau trimise statele pentru ca, pe 10.07.2014 trebuia sa primesc prima de concediu(bani).

Astazi, am aflat ca statele nu au fost trimise si ca urmeaza sa primim vouchere de vacanta.
Pai eu cand mai ridic voucherele daca intru in vacanta in 7 zile.

Intrebare:legal, pot cere sa primesc banii si care sunt pasii care trebuie sa-i urmez?
Doresc sa achizitionez un autoturism prin programul rabla,dar trebuie sa cumpar tichetul respectiv.
Intrebare:Care este procedura legala de folosire a unui tichet rabla cumparat si ce costuri implica?
Contestarea acelei decizii, pentru motivul ca nu este stipulat un termen pentru plata restantelor salariale nu cred ca poate duce la anularea acesteia!
Sau poate ma insel?
Oltchim se afla in insolventa :este aparat de orice atacuri.
Termenul de contestare al deciziei este de 45 de zile de la data comunicarii:15 mai 2013.
Odata cu disponibilizarea mea de la Oltchim ar trebui sa primesc niste salarii compensatorii.Asa cum se observa din textul de mai jos,nu se specifica cand se vor recupera acesti bani:
\"La data prezentei decizii,salariatul are o creanta impotriva SC Oltchim SA, in cuantum de...reprezentand (i)drepturi salariale restante...,(ii) indemnizatie de concediu de odihna si prima de vacanta...,(iii) tichete de masa in valoare de ... si (iv)salarii compensatorii conform art 38 CCM in cuantum de ...\"

Intrebare:Ce metoda sa aplic pentru a-mi recupera drepturile:
1.Sa astept ?
2.Sa ma adresez unui avocat si sa actionez in judecata pentru a stabili o data anume?
3.Sa negociez personal cu conducerea Oltchim?
Orice parere este binevenita.Mentionez ca societatea ma poate chema inapoi pe acelasi post fara examen\"in cazul extinderiii activitatii\"
Multumesc pentru timpul acordat.
Cum se poate verifica tuica de prune daca e contrafacuta?
Exista vreo metoda anume?