Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme acordare prima de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme acordare prima de vacanta

Incepand cu 16 iulie trebuie sa intru in Concediu de odihna pe anul 2014( regie autonoma).

Cererea de concediu am facut-o luna trecuta.In primele zile ale lunii iulie trebuiau trimise statele pentru ca, pe 10.07.2014 trebuia sa primesc prima de concediu(bani).

Astazi, am aflat ca statele nu au fost trimise si ca urmeaza sa primim vouchere de vacanta.
Pai eu cand mai ridic voucherele daca intru in vacanta in 7 zile.

Intrebare:legal, pot cere sa primesc banii si care sunt pasii care trebuie sa-i urmez?
ContSters268171, utilizator
Modificarile legislatiei cu privire la acordarea de vouchere au intrat in vigoare in data de 06.07.2014 si va mai dura ceva timp pana la acordarea acestora.

In locul voucherelor nu se acorda bani.
Sa inteleg ca mai astept pana la demararea procedurii.
Deci e posibil sa iau voucherele dupa ce termin concediul.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Procedura va dura , intrucat legea prevede si aparitia unor Norme de aplicare pentru aceste modificari.