avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme acordare prima de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme acordare prima de vacanta

Incepand cu 16 iulie trebuie sa intru in Concediu de odihna pe anul 2014( regie autonoma).

Cererea de concediu am facut-o luna trecuta.In primele zile ale lunii iulie trebuiau trimise statele pentru ca, pe 10.07.2014 trebuia sa primesc prima de concediu(bani).

Astazi, am aflat ca statele nu au fost trimise si ca urmeaza sa primim vouchere de vacanta.
Pai eu cand mai ridic voucherele daca intru in vacanta in 7 zile.

Intrebare:legal, pot cere sa primesc banii si care sunt pasii care trebuie sa-i urmez?
Ultima modificare: Marți, 8 Iulie 2014
ContSters268171, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:58, 8 Iulie 2014
Modificarile legislatiei cu privire la acordarea de vouchere au intrat in vigoare in data de 06.07.2014 si va mai dura ceva timp pana la acordarea acestora.

In locul voucherelor nu se acorda bani.
Sa inteleg ca mai astept pana la demararea procedurii.
Deci e posibil sa iau voucherele dupa ce termin concediul.
Ultima modificare: Marți, 8 Iulie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Procedura va dura , intrucat legea prevede si aparitia unor Norme de aplicare pentru aceste modificari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Voucherul de vacanta Burlacudan Burlacudan O informatie .Toate societatile sunt obligate sa asigure aceste voucherul de vacanta salariatilor.? sau fiecare societate face legea interna cum vrea ... (vezi toată discuția)
Prima de vacanta/vouchere de vacanta nastaseana nastaseana Buna ziua. Lucrez intr-o societate cu capital majoritar de stat si de la 4 iulie 2014 a intrat in vigoare ordonanta vocuherele de vacanta. In contarctul meu ... (vezi toată discuția)
Ce are prioritate, aplicarea prevederilor ccm sau a legii nr. 94/2014? cristina69 cristina69 Buna ziua Va rog mult sa ma lamuriti cu privire la urmatoarele: Daca angajatorul este o societate comerciala la care statul este actionar majoritar si are ... (vezi toată discuția)