avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate supersudsrl

Activitate supersudsrl

Pentru o masina inscrisa pe o pers. juridica ANAF a calculat o taxa de 9492 lei.Mentionez ca este vorba de un autoturism care a fost inmatriculat prima data in Romania in 2011 tot de o pers. juridica care a platit atunci o taxa de prima inmatriculare de 5600 de lei pe care a recuperat-o anul trecut dupa ce a castigat in instanta restituirea taxei.Autoturismul este cu motor diesel,Euro 4,fabricat in 06.2006,are cilindreea 2184 cc si val. emisiilor de CO2 trecute de RAR in CIA de 201 g/km.Finantele au calculat conf. legii nr.9/2012 suma precizata mentionand urmatoarele:
B=taxa specifica exprimata in euro/1 gram CO2(col. 3 din Anexa 1): 2
D=taxa specifica pe cilindree: 2,25
E=cota de reducere a taxei prevazute in col. 2 din Anexa 4: 38%
As dori sa stiu daca au calculat corect aceasta taxa.
Multumesc cu anticipatie.
Am achitat 16600 in total.O cunostinta mi-a spus ca cei de la Kruk nu procedeaza legal pentru ca nu mi-au trimis niciun document referitor la cesionarea catre ei a creantelor de catre banca ci numai m-au anuntat ca le-a fost cesionata lor creanta si au inscris-o in arhiva de garantii mobiliare.Mentionez ca eu si fosta sotie aparem in contractul de credit: denumiti in continuare(impreuna si in mod solidar),,imprumutatul'' si la garantii sunt mentionate -Garantie reala mobiliara asupra veniturilor prezente si viitoare(salarii,onorarii,dividende,pensii,diurne,chirii,drepturi de autor,etc) ale mele,fara sa fie mentionat numele fostei sotii.
Am luat un credit de nevoi personale de la banca in 2008 pentru care am semnat eu si sotia. Acum datorita problemelor financiare personale nu am mai reusit sa achit ratele la credit si banca a cesionat creantele ce decurg din credit lui [firma de recuperari creante] care ma tot preseaza sa semnez un contract de plata a restului de credit cu ei si fara dobanda spun ei.In caz contrar afirma ca vor recurge la executare silita.Daca sunt divortat pot sa o execute pe fosta sotie daca a semnat si ea cand am luat creditul in 2008 ?Mentionez ca din creditul de 16500 de euro am achitat 16600 si acum spun ca mai trebuie sa achit inca 15500 de euro.As vrea sa stiu daca cei de la [firma recuperari creante] pot sa o execute silit pe fosta sotie daca si ea a semnat la luarea creditului si acum este unica proprietara a locuintei care am avut-o impreuna.Multumesc anticipat.