avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Calcul taxa auto de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Calcul taxa auto de poluare

Pentru o masina inscrisa pe o pers. juridica ANAF a calculat o taxa de 9492 lei.Mentionez ca este vorba de un autoturism care a fost inmatriculat prima data in Romania in 2011 tot de o pers. juridica care a platit atunci o taxa de prima inmatriculare de 5600 de lei pe care a recuperat-o anul trecut dupa ce a castigat in instanta restituirea taxei.Autoturismul este cu motor diesel,Euro 4,fabricat in 06.2006,are cilindreea 2184 cc si val. emisiilor de CO2 trecute de RAR in CIA de 201 g/km.Finantele au calculat conf. legii nr.9/2012 suma precizata mentionand urmatoarele:
B=taxa specifica exprimata in euro/1 gram CO2(col. 3 din Anexa 1): 2
D=taxa specifica pe cilindree: 2,25
E=cota de reducere a taxei prevazute in col. 2 din Anexa 4: 38%
As dori sa stiu daca au calculat corect aceasta taxa.
Multumesc cu anticipatie.

Alte discuții în legătură

Oug 9/2013 timbru de mediu Mihai1024 Mihai1024 Vreau opinia unui jurist legata de oug9/2013 fiindca in opinia mea: - este discriminatorie, cine a inmatriculat masina inainte de 15 martie 2013, circula bine ... (vezi toată discuția)
Taxa auto inmatriculare vavigabi84 vavigabi84 am un opel astra caravan, motor 1.7 TD, din 1999, E2 asa am inteles de la rar si as dori sa imi spuna cineva cat platesc taxa de prima inmatriculare. astept ... (vezi toată discuția)
Taxa auto eugeenn eugeenn Buna seara tuturor.Detin, un autoturism marca opel vectra,recent adus din uk.Doresc sa stiu,cat ar costa taxa de inmatriculare,pana acum circuland cu numere ... (vezi toată discuția)