avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate gheous

Activitate gheous

Buna ziua!

As dori sa stiu ce acte sunt necesar la vanzarea unui apartament aflat intr-un imobil din zona protejata.
Mai exact daca este obligatoriu certificatul energetic.
Am un apartament intr-o casa din zona 11 iunie si as dori sa il vand. Pentru a il putea vinde am nevoie de cadastru,iar pentru cadastru am nevoie de certifical fiscal de la taxe si impozite. Am vrut sa scot certificatul si m-am lovit de faptul ca trebuie sa am dovada incheierii contract de salubritate si dovada achitarii taxei de salubrizare. Eu am domiciliul in sector 2,am contract cu Supercomul. Este normal sa am contract si cu Rosal care este pe sectorul 4? Mentionez ca la adresa nu locuiesti nimeni,de fapt apartamentul este gol,lumina,gaze,apa fiind debransate. Multumesc anticipat pentru mesaje.
Buna ziua. As dori sa efectuez o vacanta in Anglia,iunie 2019 si as dori sa stiu daca avem nevoie de pasapoarte( eu si sotia),sa nu avem probleme la aeroport.
Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter personal!
Bd-ul Gheorghe Magheru nr. 28-30 Sector 1 Bucuresti
Buna seara.
Din cate stiu eu pentru plata facturilor restante exista fondul de rulment.Depinde si de cum s-a hotarat in adunarea propietarilor care este obligatorie in fiecare an,in primul trimestru.In cadrul acestei adunarii este obligatoriu sa fie incluse urmatoarele:

-analiza si aprobarea bugetului de venituri si cheltuieli,
-stabilirea fondurilor de rulment si reparatii,
-remuneratia conducerii asociatiei,
-prezentarea situatiei restantierilor din cadrul asociatiei si masurile luate,
-situatia platilor catre furnizorii de servicii,
-raportul cenzorului,
-modalitatea de repartizare a diferentelor de apa.
Potrivit art.237 L31/1990:

(1) La cererea oricărei persoane interesate, precum şi a Oficiului Naţional al
Registrului Comerţului, tribunalul va putea pronunţa dizolvarea societăţii în
cazurile în care:
a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot întruni;
b) societatea nu a depus, în cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale,
situaţiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul
registrului comerţului;
c) societatea şi-a încetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu
îndeplineşte condiţiile referitoare la sediul social sau asociaţii au dispărut ori nu
au domiciliul cunoscut sau reşedinţa cunoscută;

Puteti intreba la primarie!
Răspuns la discuția Voluntariat II
Documentele privind pregătirea sau experienţa profesională se atestă, după caz, cu documente cum sunt:

-diploma;
-certificatul sau adeverinţa prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ;
-certificatul de calificare profesională sau de absolvire a unei forme de pregătire profesională, organizată în condiţiile legii în vigoare la data eliberării acestuia;
-certificatul de competenţă profesională (cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului, declaraţie de notorietate cu privirea la abilitatea de a desfăşura activitatea pentru care se solicită autorizarea, eliberată de primarul localităţii respective în mod gratuit, în cazul meseriilor tradiţionale artizanale);
-atestatul de recunoaştere şi/sau echivalare pentru persoanele fizice care au dobândit calificarea în străinătate;
-atestatul de recunoaştere a calificării dobândite în străinătate, în afara sistemului de învăţământ;
-orice alte dovezi care să ateste experienţa profesională.

Pentru mai multe detalii intrati pe site-ul O.N.R.C (Oficiul National al Registrului Comertului)--inmatriculari persoane fizice
Da. Aveti toate sansele.Trebuie depusa plangere in termen de 15 zile la judecatorie din cate stiu eu!Succes.
Discuție Salarii
Salutare!

Cam ce salarii se incaseaza si cate apartamente sunt in blocurile in care locuiti?