avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Circulatie cu Data Gresita !
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Circulatie cu Data Gresita !

Buna ziua,
Am primit o amenda de circulatie data in 2013 cu data de 2012 , am sanse sa castig anularea PV ? Mai jos este exact ceea ce am scris in plangere :


PLANGERE CONTRAVENTIONALA

Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor seria CP Nr : 000000 din 4.01.2012 ora
20:50 incheiat de Biroul Rutier Constanta .
Intrucat consider procesul verbal nelegal va rog sa dispuneti anularea P.V si a masurilor dispuse prin
acesta, pentru urmatoarele :
Motivele plangerii:

Prin procesul verbal cu numarul de mai sus mi s-au aplicat urmatoarele masuri contraventionale
amenda in cuantum de 770 lei si 11 puncte amenda deoarece am circulat cu autoturismul marca BMW cu
numarul de inmatriculare CT-00-XXX, pe strada Dezrobirii taind linia pe sensul de mers fara a pune in
pericol circulatia traficului.

Mi-au fost solicitate actele pe care le-am prezentat si care erau in regula.

Consider ca sanctiunea care mi s-a aplicat este nelegala si netemeinica pentru ca data de pe P.V. nu
coincidea cu data in care ne aflam (4.01.2013) La data mentionata de agentul constatator pe procesul
verbal, tin sa mentionez ca nu ma aflam in localitate. Aducandu-i la cunostinta agentului constatator acest
lucru, nu m-a luat in seama si a completat el insusi la rubrica corespunzatoare ca „Nu am mentiuni”.
Am semnat procesul verbal intocmit pentru a-mi fi inmanat si a-l putea contesta.

Posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din contraventia totala , 385 lei nu mi-a fost
permisa deoarece data mentionata pe procesul verbal este eronata.

De aceea, cer admiterea plangerii si anularea procesului-verbal atacat.
In drept, imi intemeiez plangerea pe dispozitiile art. 16,17 din Legea OG 2/2001 actualizata la 25 sept
2010.
Dovada o fac cu procesul verbal si cartea de identitate.
Anexez procesul verbal a carui anulare o cer.

Cel mai recent răspuns: ilarion184 , utilizator 11:36, 15 Ianuarie 2013
Da. Aveti toate sansele.Trebuie depusa plangere in termen de 15 zile la judecatorie din cate stiu eu!Succes.
Da plangerea este deja depusa .
Mai astept raspunsuri de la cineva cu experienta. Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare proces verbal de contraventie rutiera alexsv78 alexsv78 Buna ! In data de 04 Ian 2013 am fost sanctionat de catre un agent de circulatie, pentru depasirea vitezei in localitate (in p.v scrie 68 km/h) ...bun... Luni ... (vezi toată discuția)
Autoritate ierarhic superioara ratb TaraTara TaraTara Buna seara, Un pensionar care locuieste in provincie a primit o amenda RATB pentru ca a circulat cu troleul si, se pare, nu a validat corespunzator ... (vezi toată discuția)
Apel dupa respingerea plangerii contraventionale pentru tardivitate cenusa_cristian cenusa_cristian Buna ziua! Am primit si eu o amenda pentru lipsa rovinietei dupa ce am vandut masina de un an, deci neapartinandu-mi ,o amenda consistenta fiind vorba de o ... (vezi toată discuția)