avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_bratan

Activitate cristina_bratan

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca pt deducerea suplimentara de 100 de lei care se aplica din 2023 cu conditia ca sa fie inscris copilul intr-o unitate de invatamant se iau in calcul si adeverintele aduse de la gradinita sau cresa, sau doar cele de la scoala?
Răspuns la discuția Impozit pe venit, CAS, CASS
Bună ziua. Și eu am aceeași nelamurire legata de contractele cu norma întreaga unde salariul de incadrare depășește salariul minim pe economie dar din cauza ca a încetat contractul în a 3-a zi lucratoare a lunii in care salariatul a absentat de la locul de munca, am un stat de plata cu venit realizat 0, rest de plata 0 si în D112 am diferențe de plătit la CAS și CASS. Nu mi se pare normal sa p
lătesc contribuții pt un salariat care are venit 0 din cauza absentelor nemotivate doar pt simplul fapt ca nu am suspendat contractul (pt ca îmi permite legea sa nu suspend) si declarația nu recunoaște zilele de absente din softul de salarizare. Nimeni nu m-a putut lamuri pana în acest moment legat de acest aspect, dacă este sau nu întemeiată plata contribuțiilor în aceasta situație.
Va rog sa ma ajutați în interpretarea alin. 2, art 122 din Codul Muncii.
Articolul 122

(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 90 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.

(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.

(3) In perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate in urmatoarele 12 luni.

Sa înțeleg ca în cazul în care salariatul a lucrat intr-o zi 10 ore eu trebuie sa ii plătesc cele 10 ore cu 100% și dacă cele 2h suplimentare nu le-a compensat cu timp liber în 90 de zile sa ii plătesc sporul de 75%? Sau îl plătesc în luna efectuării orelor suplimentare cele 8h iar cele 2 ore suplimentare dacă nu le-a compensat în 90 de zile, ii plătesc cu 175%? În cazul în care si-a compensat cele 2h cu timp liber, mai trebuie sa ii plătesc ceva?
Mulțumesc!
Articolul de pe avocatnet.ro l-am citit, însă nu găsesc în niciun act normativ expres prevazut aceasta prevedere cum ca părinții copiilor carantinati pot beneficia de CM cod 09. As fi curioasa dacă exista vreo prevedere clara în acest sens sau dacă se încadrează acești părinți la solicitarea zilelor libere acordate parintilor cu ocazia suspendării activității unității de învățământ cf Oug 110/2021?
Buna ziua. Va rog sa imi spuneti in ce act normativ si la ce articol gasesc prevederi referitoare la urmatorul enunt:
"Dacă, în urma apariției unui caz de îmbolnăvire în clasă/grupă, copilul este plasat în carantină de către DSP, unul dintre părinți poate sta acasă cu cel mic luându-și un concediu medical de îngrijire copil pe baza deciziei de carantinare primită pe numele celui mic."
Multumesc!
A fost sefa de scara cu inca 2 persoane din bloc la toate apartamentele si unde au gasit calorifere schimbate acolo au chemat ISTA. Numai ca atata e problema ca restul care nu au modificari au calcule si masuratori foarte vechi si administratorul sustinea ca nu poate face calculul corect asa. In fine, legea 230/2007 o cunosc si eu, credeam ca este vreo alta lege care reglementeaza acest lucru. Mie m-i se pare dificil sa ii dau in judecata, mi se pare destul de permisiva legea pt ca sunt constienti ipocritii astia de la asociatii ca prea putina lume o sa-i dea in judecata. Eu pe femeia asta as putea-o da in judecata dupa fiecare sedinta pt ca la noi nu se pune problema de ce spune legea la noi se aplica tot timpul ce voteaza cei de la sedinta, la sedinta iar in mare parte sunt prezenti pensionarii care ii simpatizeaza pe doamna si care sunt bine instruiti deja dinainte de dansa. Deocamdata sunt la putere cei cu mentalitatea din anii 70. Cei tineri nu prea merg la sedinte pt ca oricum n-i se raspunde ca noi nu avem ce comenta ca nu stam de 35-45 de ani in blocul asta spre deosebire de ei. Deci la noi a te duce la sedinte este egal cu a te certa cu ei sau chiar sa vorbesti singur, nici macar sa nu te asculte si sa priveasca prin tine, si de astea am patit spunandu-mi ca draga sunt aici oameni mai in varsta care sa-si spuna parerea si sa mai tac, eu avand 27 de ani. Am ajuns ca sefa de scara sa urle in gura mare la asociatie ca eu imi permit sa comentez pt calcul la caldura care mi-am umplut toata casa de calorifere! Vreau sa va spun ca doar acolo mi-am pus calorifere unde era prevazut apartamentul cu asa ceva, nu le-am schimbat ca nu aveam ce face cu banii, sunt schimbate doar in incaperile unde cele vechi nu mai functionau, de la 16 metrii patrati suprafata radianta dupa modificare si noile masuratori am acum 20, vreau sa va spun ca stau la etajul 10 intr-un bloc fara acoperis, avem terasa cu hidroizolatie, blocul e pe colt, la fiecare incapere am cel putin un perete exterior, am camera la care am 2 pereti si jumatate exterior si mai e si curent de la cris, blocul fiind pe mal, era foarte frig in casa si am copil mic de sub un an, asta e motivul pt care mi-am umplut casa de calorifere dupa vorbele doamnei. Presedintele mi-a spus ca sunt foarte bune calculele facute de ISTA numai ca problema e ca la celelalte 54 de apartamente degeaba nu sunt modificari, la ultimele verificari facute de CET s-au facut calcule dupa ochi, nimeni nu a masurat caloriferele la exactitate asa cum s-a facut acuma si de aceea o sa fie o diferenta mare intre ce vor plati cei 54 si noi cei 12 fraieri fara cuvant mutati de cativa ani in bloc. Din pacate asa functioneaza la noi asociatiile in ziua de azi. Cine naiba le mai da voie la niste pensionari incuiati la minte sa mai ocupe functii de conducere, nu stiu. Aaaaa si cand e vorba de intretinerea, repararea si consolidarea blocului raspunsul lor e ca daaaa suntem batrani si n-avem bani, bine-i si asa cum ii. Dar ei stau singuri in apartament de 3 camere in loc sa se mute la garsoniera unde sa se poata intretine. Si la toate astea solutia e sa le dai in judecata daca nu iti convine. Frumos. Asta e, eu am obosit deja, sunt curioasa cum imi vor calcula luna asta caldura, probabil o sa platim dublu fata de ei ca asa e normal ca doar noi suntem tineri si avem de unde cu ipoteci pe apartamente pt care muncim pana ne sar ochii din orbita. Asta e.
Pai tocmai ca majoritatea locatarilor de la sedinta au votat ca sa se faca masuratorile doar la apartamentele care au modificari. Asta nu m-i se pare normal. Si sefa de scara cu asta se acopera ca trebuie sa ma supun majoritatii ( si daca nu e legal, si daca ei au masuratori facute de electrocentrala mai vechi de 5 ani). In fine, m-am saturat sa ma mai cert cu ea, nu stiu ce sa ma fac. Chestia e ca din cele 12 apartamente verificate doar eu ma cert cu ea, restul accepta asa treaba.
Pai tocmai ca dupa ce am depus cererea cum ca rog asociatia sa-mi calculeze energia termica dupa vechiul sistem de calcul pana in momentul in care vor avea toti locatarii facute calculele la zi de catre aceeasi firma, s-a iscat csandalul si au urmat amenintarile sefei de scara cum ca nu se vor supune toti locatarii blocului unui moft de al meu, si nu vreau sa citez in cate feluri m-a facut. Eu i-am explicat ca nu e vorba de nici un moft si nu vreau sa ma sustrag de sub plata doar ca doresc sa se respecte legea. La care mi-a raspuns sa ii arat legea care specifica, ca nu e legal sa voteze majoritatea locatarilor ca masuratorile sa fie facute doar la apartamentele unde s-au facut modificari la calorifere.
Verificarea a fost facuta la propunerea sefei de scara care avea banuiala ca sunt cateva apartamente cu calorifere schimbate si mai mari fata de proiect si ca ar plati cei fara schimbari pt noi. Sunt de acord cu recalcularea pt ca am si eu calorifere schimbate dar nu sunt de acord sa nu se recalculeze si la ceilalti care sustin ca nu au modificari. Mentionez ca cei la care a stabilit sefa de scara ca nu au modificari se opun co trolului facut de ISTA, nu accepta sa fie si ei verificati. Asa am ramas cele 12 apartamente care ar trebui sa platim dupa noul calcul si restul sa plateasca neschimbat. M-i s-a raspuns aseara ca daca nu imi convine atunci sa ii dau in judecata ca oricum o sa pierd. Sincer nu am nici bani nici timp de plimbari in instante. Va rog sa imi dati o lege din care reiese ca trebe facute masuratorile la toate apartamentele si ca aceasta nu poate fi incalcata prin votul majoritatii, pt ca asta imi cere si nu stiu unde gasesc legea.
As dori sa aflu daca este legal sa se verifice caloriferele doar la cateva apartamente dintr-un bloc. Noi suntem 66 de locatari si la ultima sedinta au decis cu majoritatea voturilor sa se formeze o comisie compusa din sefa de scara si inca 2 persoane pe care i-a considerat ea ca ar avea cunostinte in domeniu, sa mearga la fiecare apartament sa verifice caloriferele si la cei care exista modificari fata de proiect sa cheme pe cheltuiala locatarului personal autorizat de la CET sa faca masuratori pt recalcularea suprafetei radiante. Doamna sefa de scara ne-a aparut la usa cu cei de la ISTA pe motiv ca cei de la CET nu au persoana autorizata de a face masuratori. Ne-a fa ut masurarile si m-am dus la administratorul blocului sa imi spuna diferenta sumei ce a reiesit dupa masuratori. Dansul mi-a spus ca nu poate face calculele pt ca ceilalti din bloc au masuratori facute de CET si sunt mai vechi de 5 ani si nu ar iesi un calcul exact si sa depun o cerere cum ca nu sunt de acord sa platesc caldura dupa noile masuratori pana nu se face la zi masuratorile la toti locatarii de catre aceasi firma indiferent daca au facut modificari sau nu. Asa am si facut, la care aseara sefa de scara a organizat o adunare neanuntata, doar cu simpatizantii ei, amenintand administratorul ca daca de luna asta nu va calcula la cele 12 apartamente caldura dupa noile masuratori va aduce comisie pe capul lui sa il verifice si cu alte cuvinte il intimideaza si cred ca o sa faca demersuri pt demiterea administratorului daca nu i se supune. As dori sa ma ajutati cu o baza legala cu privire la aceasta problema.